Çocuklarımız Tehlike Altında...

Çocuklarımız Tehlike Altında...

Belki farkında değiliz ama yaşantılarımız cep telefonunun işgali altında. Cep telefonu, sadece yetişkinlerin yaşamını değil, ülkemizde her 10 çocuktan 6’sının cep telefonuna sahip olduğu düşünüldüğü zaman çocuklarımızında yaşamını işgal ediyor.

Farkında olmadığımız bir başka husus ise çocuklarımız, her türlü tehlikeye açık büyüyor. Cep telefonunun çocukların yaşamındaki potansiyel tehlikeleri hakkında Uzman Mandy Salagari, ‘Çocuğun eline cep telefonu vermek, kokain vermekten farksız’ diyor. Bu değerlendirmeyi abartı olarak değerlendirebilirsiniz ama ebeveynlerin, bu mevzuya büyük bir ciddiyetle yaklaşması gerektiği hiç de abartı değil.

Yapılan araştırmalara göre her 10 ebeveynden 4’ü çocuklarının cep telefonu ısrarı karşısında ne yapacağını bilmiyor. Aslında bilinmeyecek bir şey yok. Ebeveynler, çocuklarının cep telefonu ısrarı karşısında bilinçli ya da bilinçsiz sonuna kadar direnmelidir. En bilinçsiz direniş bile cep telefonundan daha sağlıklıdır.

Cep telefonu, çocukların sosyal ve duygusal gelişimlerine ket vurmaktadır. Çocuk, zamanla davranışlarını kontrol etmekte zorlanır. Çevresinden kendisini izole ederek cep telefonuna mahkum hale gelir. Bu da çocuğu zamanla depresyona iter.

Cep telefonundan yayılan elektromanyetik dalgalanmalar neticesinde ölen beyin hücreleri, hafıza ve öğrenme sistemine olumsuz etki ediyor. Ayrıca cep telefonu, 20 yaşından önce kullanılmaya başlanıldığı takdirde beyinde tümör gelişme riski artıyor. Obeziteye ve uyku bozukluğuna yol açıyor. Cep telefonu başında geçirilen uzun vakitler yüzünden gözler, gün ışığına hasret kaldığından kör olma tehlikesi bir hayli fazla.

Uzmanlar, çocuğa ne zaman cep telefonu alınacağına dair kesin bir yaş söylemiyorlar. Bu hususta, çocuğun sorumluluk bilincinin gelişmesine, olgun davranmasına ve davranışlarını kontrol etme kabiliyetine bakılması, cep telefonunun tehlikelerinin bilincinde olup olmadığı en doğru tespit olur.

Microsoft’u kuran Bill Gates’in, çocuklarını 14 yaşına kadar cep telefonundan uzak tuttuğunu açıklaması karşısında hepimiz, ne kadar şaşırmıştık değil mi? Ama sadece şaşırmakla kalmayalım. Düşünelim ve ders alalım.

           

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!