Çocuk Gelinler

Çocuk Gelinler

Ercüment 62, karısı Asya ise 13 yaşındadır. İkisinin 5 yıl önceki yaşları toplamı kaçtır?

Ne kadar iğrenç bir problem değil mi? İnsanın, problemi okurken dahi midesi bulanıyor. Bir de bu olayı gerçekten yaşayan çocuklarımızı düşünün. Hayattan nasıl nefret ettiklerini, insanlardan nasıl iğrendiklerini düşünün.

Çocuk gelinler, alınan onca tedbire, çocuk yaşta evliliğin suç sayılmasına rağmen maalesef ülkemizin kanayan yarasıdır. Ülkemizde o kadar küçük yaşta gelin edilen çocuklarımız var ki yaşamlarının en mutlu günleri olan düğünlerini bile hatırlamıyorlar. Bir çocuk için dünyanın en acı olayı kocası tarafından büyütülmektir.

Çocuk gelin olayına nereden bakarsanız bakın mide bulandırır. Mide bulandıran bir başka tarafı ise çocukların, paralı erkeklerle evlendirilmesidir. Aslında buna evlendirilmek değil de çocuğun, paralı adamın koynuna sokulması demek daha doğru olur. Buna müsaade eden anne ve babaya ne demeli?

Ülkemizin çocuk gelin haritası incelendiği çocuk gelin oranının en düşük olduğu ilimizin Tunceli olduğu görülür. Tunceli’nin eğitim oranı en yüksek ilimiz olduğu düşünüldüğü zaman çocuk gelin vakaları eğitimle önlenebilir. Çocuk gelin vakalarının en fazla olduğu illerimiz ise Kilis, Kars, Ağrı, Muş, Niğde, Bitlis, Kahramanmaraş, Aksaray, Gaziantep ve Yozgat.

Çocuk gelinlerin yaklaşık %30’u eşlerini daha önceden hiç görmüyor. Ortalama %80’i ise kendi iradesi dışında evlendiriliyor. Çocuk gelinlerin önemli bir kısmı okuma ve yazma bilmiyor. Ortalama %95’inin kardeş sayısı ise 9 ve üzerindedir. Yani iş geliyor ve yine eğitime dayanıyor.

Bir çocuk gelinin, yürek burkan itirafı ise şöyle;

“Ben, 13 yaşındayken 70 yaşında bir adamla evlendirildim. O, benim kocamdı. Ancak bunun bilincinde olmadığım için kendi çocukları gibi ben de ona baba diye hitap ediyordum. Kumam, beni ismiyle hitap etmem hususunda uyardı. Ben yinede ismiyle hitap edemeyince, ‘şişttt’ diye sesleniyordum.”  

Bu itirafta gösteriyor ki iradesi dışında evlendirilen çocuklarımızın bütün hayatı mahvolmaktadır. Oysa bu çocuklarımızın iradeleri evlenmekten değil, okumaktan ve bilinçli bir hayat sürmekten taraf.  

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!