Kitap Okumanın İnsana Kazandırdıkları

Kitap Okumanın İnsana Kazandırdıkları

Kitap okumanın önemi üzerine bugüne kadar birçok yazı okumuşsunuzdur. Okuduklarınız üzerinde düşünmüş ve kendi dünya görüşünüze göre bir takım yorumlar yapmışsınızdır. Peki, kitap okumanın insana kazandırdıkları üzerinde hiç düşündünüz mü? Düşünmedim diyorsanız, gelin hep beraber bu konuya biraz kafa yoralım.  

Kitap okumaktan en kazançlı çıkan şüphesiz çocuklarımızdır. Onlar, hayata hazırlanırken kitap okuma alışkanlığı kazanırlarsa kelime hazineleri genişler, konuşma kabiliyetleri gelişir ve yaşamdan ne istediğini bildikleri için bilinçli yaşarlar. Kitap okuma alışkanlığı, çocukların ufkunu açtığı gibi kendilerine olan güvenini de artırır. Sosyal aktivitelere ve spora daha bir ağırlık verir, beslenmelerine özen gösterirler. Boş zamanlarını daha iyi değerlendirir ve günümüzde her eve girmeyi başaran televizyon canavarına yaşamlarını feda etmezler.

Kitap okumaktan elbette sadece çocuklar kazançlı çıkmaz. Kitap okumanın yetişkinlere de kazandırdığı birçok değer vardır. En başta kitap okuma alışkanlığına sahip olan yetişkinler, yaşamlarına hakim olurlar. Kültürlü bireyler olarak daha olgun düşünür ve daha isabetli kararlar verirler. İnsanları, davranışları ve konuşmaları ile etkilemeyi başardıkları için hem iş yaşamlarında hem de sosyal yaşamlarında oldukça etkindirler. Böylelikle toplum içerisinde büyük bir saygınlık kazanırlar. Ömürlerini amaçsızca ve televizyon karşısında zapping yaparak geçirmek yerine daha verimli ve insanlığa faydalı işlere yönelirler.

Kitap okumanın çocuklarımıza ve yetişkinlere kattıklarını yazmakla bitiremeyiz. Her boş anımızda kendimizi bir şeyler okumaya alıştırmalıyız. Okuyan insan, aynı zamanda düşünen ve inceleyen insandır. Her insan, kendisi için okusa, düşünse ve incelese de bilgisini toplumla paylaştığı zaman toplumun her kesimi, o okunanlardan ve düşünülenlerden istifade eder. Yani kitap, sadece kendisini okuyana değil, okumayana da fayda sağlayan değerli bir hazinedir.

Çocuklarımıza asla tükenmeyen bir miras bırakmak istiyorsak onları kitap okumaya alıştıralım. Onlar, okudukça bilinçlenecek, bilinçlendikçe toplum içerisindeki etkinlikleri artacaktır.    

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!