Bir Ben Vardır Bende Benden İçeri
Mahfi

Bir Ben Vardır Bende Benden İçeri

Reklam

Hayalimizdeki insan ve gerçek halimiz. Bu ikisi arasında o kadar çok fark var ki kıyaslamaya dahi cesaret edemeyiz. Ve ne yaparsanız yapın, hayalinizdeki insanın elini tutamazsınız. Çünkü atı alan Üsküdar’ı çoktan geçmiştir. Gelin biz yine de hayalimizdeki insanla, gerçek halimizi bir gözden geçirelim.

Gerçek halimiz yaşama ve insanlara karşı nefret dolu olduğu halde hayalimizdeki insanın yüreği sevgi dolu. Yaşam sevinciyle dopdolu.

Gerçek halimiz o kadar bencil ki gözü, dünyada kendinden başka hiç kimseyi görmüyor. Oysa hayalimizdeki insan öyle mi? Yüreğinden iyilik fışkırıyor. Yetimin başını okşuyor, yaşlının gönlünü alıyor, düşmüşe el uzatıyor.

Gerçek halimiz üç kuruşluk dünya malının peşinde koşmaktan yorgun düşmüş. Dünya telaşesine öyle bir düşmüş ki ahiretini hesap etmeden yaşar olmuş. Oysa hayalimizdeki insan, Rabbine gönülden bağlı. Kendisini sadece Yaradanın rızasına adamış. Esas yatırımını ahirete yapıyor.

Gerçek halimizde yüzümüz daima somurtkan. Gözlerimizden yaşama ve insanlara karşı adeta ateş fışkırıyor. Hayalimizdeki insan ise yaşama tebessüm ediyor. Etrafına neşe ve umut saçıyor.

Gerçek halimizin tek derdi mideye her gün bayram ettirebilmek. Bunun içinde her gün bin bir fırıldak çevirmekle o kadar meşgul ki kendini dahi unutmuş. Hayalimizdeki insan ise ekmeğini yoksulla paylaşıyor. Yoksulun sofrasına oturup soğan ekmek yiiyor. Yoksulun sesine kulak veriyor.

Gerçek halimiz ağlayanı, ‘Enayi! Akıllı olsaydı da bu hallere düşmeseydi.’ diyerek dışlıyor. Hayalimizdeki insan ağlayana tekme vurmuyor. Tam aksine onun gözyaşlarına gözyaşlarını katıyor. Onun derdine ortak oluyor.

Gerçek halimiz kendisinden o kadar uzak ki kendinden olmuş. Hayalimizdeki insan ise kendi bildiği yoldan hiç şaşmamış. Önüne çıkan zorlukları cesurca karşılayarak kendisi olmayı başarmış.

Gerçek halimizin etrafını sahte dostlar çevirmiş. Düştüğümüzde bir tekme vuran. Hayalimizdeki insanın yanında gerçek dostları var. Sıkıntısında, hüznünde ona omuz veren, sevincinde de sevincini paylaşan.

Hayalimizdeki insan ile gerçek halimiz ne kadar bu kadar farklı diye düşünebilirsiniz?

Yunus Emre, bu duırumu çok kısa şekilde özetlemiş;

Bir ben vardır bende benden içeri.     

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mehmet Ali Erbil'in Kızından Sonra Doktoru da Açıkladı! Ünlü Şovmenden Çok Kötü Haber
Mehmet Ali Erbil'in Kızından Sonra Doktoru da Açıkladı! Ünlü Şovmenden Çok Kötü Haber
Müge Anlı ile Tatlı Sert 18 Ekim - Murat Tekin Öldü Mü, Murat Tekin'in Başına Ne Geldi?
Müge Anlı ile Tatlı Sert 18 Ekim - Murat Tekin Öldü Mü, Murat Tekin'in Başına Ne Geldi?