Asıl Enayi Kim?

Asıl Enayi Kim?

Yaşamlarımız engellerle dolu. Kendi yarattığımız engeller.

Dünyayı güzel göremediğimiz için bir türlü aşamadığımız engeller.

Gönlümüzün koştuğu istikamete değil de, çıkarlarımızın bizi yönelttiği istikamete yöneldiğimiz için bir türlü aşamadığımız engeller.

Dilimizi dedikoduya alıştırdığımız için bir türlü aşamadığımız engeller.

Sevmeyi bilmediğimiz için bir türlü aşamadığımız engeller.

Yoksulu ve mağduru hor gördüğümüz, düşküne el uzatmadığımız için bir türlü aşamadığımız engeller.

Birbirimizi anlamadığımız için bir türlü aşamadığımız engeller.

Yaşamlarımızda önümüze çıkan engelleri aşmak aslında çok basit. Ama bunun için tavır birliği, gönül birliği yaparak hareket etmek lazım. Ancak herkesin birbirinin kuyusunu kazmaya çalıştığı bu dünyada böyle bir hareket tarzı İmkansız olduğu için engellerin belimizi büktüğü bir ömür yaşıyoruz.

Tavır birliği içerisinde birlikte hareket edemeyen insanlık, bencilce bir yaşam sürmektedir. Kendisi için yaşadığını sanan insan, daha iç dünyasında kopan kıyametten habersizdir. Üç beş kuruş çıkarın sağlayacağı yoksulluğun getirdiği yorgunluk, insanoğlunun belini büktü. Kendilerine uzanan eli tutmayarak tavır birliği içerisine girmeyen insanlar, bir gün ellerini uzattıklarında tutacak el bulamayacaklardır.

Dünyanın şu haline rağmen tavır birliği içerisine girerek onurla yaşamaya, insanlığı dimdik ayakta tutmaya çalışan insanlarda yok değildir. Her şeye rağmen insan kalmaya çalışan bu insanların düşlediği güzel dünyada bencilliğe yer yoktur. İlk önce karşımdaki, sonra ben anlayışı vardır.

İnsanların yüreğinin sevgi ile sımsıcak olmasını istiyorsak, bu insanlarla tavır birliği içerisine girmeli ve bu insanların uzattığı eli geri çevirmemeliyiz. Ama biz insanlara güven, huzur, dostluk vadeden bu insanları, ‘Başka işin mi yok’ diyerek dışlıyoruz. Çevremizde yalanın ve riyanın rüzgarına kapılmış insanlara gösterdiğimiz ilgi ve alakayı maalesef bu insanlara göstermiyoruz.

Oysa enayi yerine koyduğumuz bu insanlar, yaşamlarımızdaki engelleri kaldırmak için zorlukları kolaylaştıracak formülü söylüyorlar. ‘Ben’ yerine ‘Biz’ diyorlar. Hor görme, sev diyorlar. Evlatlarımızı el uzatalım ve onlara iyi bir gelecek bırakalım diyorlar.

Biz ise onlara ‘enayi’ diyoruz.

Sormak lazım ‘Asıl enayi’ kim?

  

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!