Kafasını Kafesleyen İnsan

Kafasını Kafesleyen İnsan

Her insanın yaşamda hedefleri vardır. Birde bu hedeflerin önünde engeller. İnsanın hedeflerinin önündeki engelleri aşması için ilk yapması gereken kendisini sabote etmemesidir. Çünkü kendisini sabote eden insanların yaşamı her gün zorlaşacağından bu insanlar, her geçen gün hedeflerinden uzaklaşır.

Hedefine ulaşamayan insanlara, niçin hedefine ulaşamadığı sorulduğu zaman herhangi bir sebep söyleyemezler. Çünkü kendilerini sabote ettiklerinin farkında değillerdir. Bu yüzden kendisini sabote eden insanların en büyük düşmanı yine kendileridir. Ancak onlar, bununda farkında değillerdir. Kendini sabote eden insanların, kendilerine inançları ve özgüvenleri olmaz. Onlar, kendi sonlarını kendi elleriyle hazırlarlar.

Kendi kendini sabote eden insanların en büyük korkuları hedeflerine ulaşamamalarıdır. Bu korkuyu yenemediklerinden hayal kırıklığı yaşamak bu tür insanlar için kaçınılmazdır. Hayal kırıklığına uğradıkları zamanda ‘zaten önemli değildi.’ diyerek kendilerini teselli etseler de kendi kendilerini yıkan bu insanlar için başarısızlık bir kaderdir.

İnsan, kendi kendini sabote etmeye kendi kendine yetemediği zaman başlar. Kendi kendine yetememek insanı tutarsızlığa götürür. Tutarlı olamayan insanlar ise yaşamdaki görevlerini hiçbir zaman tamamlayamazlar. Yaşamlarını değerlendirme kabiliyetinden ise yoksundurlar. Yaşamlarında sorumluluk üstlenmekten korktuklarından dolayı yaşamlarını yönlendirecek kararları alamazlar.

Kendi kafalarını kafeslediklerinden dolayı dünyayı o kafesin içerisinden seyrederler. Kendilerine ait bir düşünceleri, kendilerine özgü bir sesleri olmaz. Kendi kişiliklerini geliştiremediklerinden dolayı kendileriyle yüzleşemezler. Ya kendilerinden kaçmayı, ya da ertelemeyi tercih ederler. Bu yüzdende benlik saygıları olmaz. Benlik saygısı olmayanın ise yaşama meydan okuma cesareti olmaz.

Kafalarını kafesleyen insanlar, yaşam karşısında güçsüz olduklarını hissettiklerinden dolayı sürekli birilerinin korumasına ihtiyaç duyarlar. Bağımsız yaşamaktansa, birilerinin kontrolü altında güvenli bir alan içerisinde bağımlı yaşamayı tercih ederler.

Her insanda kafasını kafesleyecek bir potansiyel vardır. Önemli olan kendine olan inancını kaybetmeyerek bu potansiyelle mücadele etmektir. Zayıflık, insan için bir zaaf değildir. İnsan, zayıf yanlarını kabul ederek güçlendirmeyi başarırsa kendini daha fazla geliştirmek için önemli bir şans yakalar.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!