Ciddi Ol Molla Sansınlar

Ciddi Ol Molla Sansınlar

İnsan yaşamındaki en doğal davranış gülmektir. Ancak bazı kültürlerde bu doğal davranış pek de hoş karşılanmaz. Bunun bir takım sebepleri olsa da gülmeyi engelleyen hangi sebep olursa olsun bence saçmadır.

Maalesef bizim kültürümüzde de gülmek pek hoş karşılanmaz. Bu durum çocukluktan itibaren ‘Çok gülen çok ağlar’ ‘Ciddi ol molla sansınlar’ vb. atasözleri ile zihne işlenir. Böylelikle insanlarımızın, çocukluktan itibaren duygularını doğal şekilde ifade etmelerine ket vurulmuş olur. Daha çocuklukta duyguları baskılanan insanlar, büyüdükçe duygusal yer değiştirmede profesyonel hale gelirler. Bu da bir insanın, yetişkinlik döneminde kendisi olarak yaşayamaması anlamına gelmektedir.

Bir çocuğa en çok yakışan davranış gülmektir. O kadar doğal ve içten gülerler ki içimizden onlara eşlik etmek gelir. Ama gülmek, kültürümüzde hoş karşılanmadığı için özellikle toplum içerisindeysek çocuklarımıza eşlik edemeyiz. İçimizden gelen gülme davranışını kontrol etmekle kalmaz, çocuğumuzu da ciddi olması hususunda uyararak onun gülme davranışını da kontrol altına alırız. Bunu bir marifet sansak da yaşamın hazlarına inmesini engelleyerek evladımza en büyük kötülüğü yapmış oluruz.

Kültürümüz gülmeyi hoş karşılamadığı için insanlarımız karamsar bir yapıya sahiptir. Yaratıcı düşünememekte, içerisinden gelen hoş duyguları paylaşamamaktadır. Kısır bir yaşam döngüsü içerisinde ömrünü tüketmektedir. Duygularımızı ifade etmede anlatım zenginliğimiz ise çok düşüktür.

Gülmek, kültürümüzde hoş karşılanmayan bir davranış olduğu için anti-yaşam felsefesini benimsiyoruz. Hatta bu felsefeye öyle bir alışmışız ki sorgulama gereği dahi duymuyoruz. Anti-yaşam felsefesi bizleri taklitçi bir yaşam tarzına ittiğinden dolayı kendimizden bekleneni insanlığa veremiyoruz.

İşin kıssası hayat dolu, yaşama tebessüm edebilen çocuklar yetiştirebilmek için çocuklarımızın gülmesine ve tebessüm etmesine izin vermeliyiz. Yaşamın, o kadar da ciddiye alınacak bir şey olmadığını illa da ihtiyarlıkta öğrenmek zorunda değiliz. 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!