Yüzyılın Uyuşturucusu Evlerimizde
Mahfi

Yüzyılın Uyuşturucusu Evlerimizde

Reklam

Eskiden evlerde otorite baba idi. Baba, evdeki otoritesini günümüzde televizyona kaptırdı. Yüzyılın uyuşturucusu olan televizyon günümüzde her eve girdi. Akşamları bir araya gelebilen aile üyeleri, günlerinin en değerli vakitlerini birbirleriyle sohbet etmek yerine televizyon karşısında geçirmektedir. Öyle ki televizyondaki diziye ya da filme gösterilen ilgi ve özeni hiçbir aile üyesi birbirine göstermemektedir.

Ünlü bir yönetmen olan Orson Welles, yüzyılın uyuşturucusunu tanımlarken şu ifadeleri kullanıyor:

“Televizyon ekranlarında yer alan zincirleme görüntüler fındık fıstığa benzerler. Her ne kadar onlardan nefret etsem de önüme geldiği zaman onları çıtır çıtır yemeden duramam.”   

Yüzyılın uyuşturucusu televizyon, sadece aile içerisindeki ilişkileri baltalamadı. Sosyal hayatımıza da büyük bir darbe verdi. Akraba ilişkilerini, dostluk ilişkilerini de bitirdi. Ailemiz, akrabamız, dostumuz, arkadaşımız ve yaşamdaki her şeyimiz televizyon oldu. Televizyon, vaktimizi bizden öyle bir çaldı ki ailemize ve arkadaşlarımıza ayıracak vaktimiz kalmadı. Televizyon ekranlarındaki karakterlerle kendimizi bütünleştirdiğimizden dolayı çevremizdeki insanlara olan ihtiyacımızda her geçen gün azaldı. 

Beynimizi uyuşturan yüzyılın uyuşturucusu yüzünden adeta kendimizi kaybettik. Tabiatımıza aykırı yaşadığımızdan dolayı ailemizle ve insanlarla olan ilişkilerimiz sağlıklı değil. Yüzyılın uyuşturucusu insanı öyle bir çıkmazın içerisine sürükledi ki insan, bu çıkmazdan kendisini kurtaracak formülü bir türlü bulamıyor. Öncelikle bu yüzyılın uyuşturucusundan bir an evvel kendimizi kurtarmamız ve en başta kendimize, düşüncelerimize ve duygularımıza değer vermemiz gerekmektedir. İç dünyamızı dinlemeli ve onun sesine kulak vermeliyiz.

Yüzyılın uyuşturucusunun insanlara yaptığı en büyük kötülük şüphesiz onları yalnızlaştırmasıdır. İnsanlar, birbirlerine karşı kör ve sağır hale gelmişlerdir. Fiziksel olarak aynı ortamda bulunan insanlar, maalesef psikolojik olarak aynı ortamda değillerdir. Televizyon, insani ilşkilerin boyutunu da değiştirmiştir. Eskiden sorunlarını konuşan insanlar, günümüzde kişileri konuşur hale gelmişlerdir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MasterChef Türkiye'den Diskalifiye Edilen Murat Özdemir'den Açıklama: Şu Geldiğim Hale Bak
MasterChef Türkiye'den Diskalifiye Edilen Murat Özdemir'den Açıklama: Şu Geldiğim Hale Bak
Mehmet Ali Erbil'den Kötü Haber! Yeniden Cihaza Bağlandı
Mehmet Ali Erbil'den Kötü Haber! Yeniden Cihaza Bağlandı