Kitap Okumak

Kitap Okumak

İnsan, yaşadıkça mı yoksa okudukça mı öğrenir?

Şüphesiz yaşamın insanlara öğrettiği çok şey vardır. Ama insan için esas bilgi kaynağı kitaplardır. Yaşamında başarılı olan insanlara baktığımız zaman ortak özelliklerinin çok okumak olduğunu görürüz. Ayrıca okuyan insan, geçmişin bilgi birikiminden de istifade eder. Şu dünyada okumanın ve onun biricik armağanı olan kültürlü insan olmanın yerine hiçbir şey konulamaz.

Kitap okumak öyle kolay bir iş değildir. En başta sağlam bir irade ister. Sonrada sabır. Okuyan insan, yaşam heyecanını hiçbir zaman yitirmez. Çünkü o, sürekli bir arayış içerisindedir. Bilginin içerisinde hakikati arar. Ne yazık ki bu arayış hiçbir zaman vuslata ermez. Tam vuslata erdim dersiniz ki bir bakmışsınız yeni ufuklara yelken açıyorsunuz.

Cahillik illetini yenmenin tek yolu kitap okumaktır. Cahil olup aşağılanmaktansa, değer görmek ve insanlara, yaşama değer vermek için okumalıyız. Kitap okuyarak cahillikten kurtulan insan, yaşamda daha bilinçli hareket eder. Kendi kararlarını verme kabiliyetini kazanır.

Kitap okumak, insanı daha güçlü yapar. Çünkü insanın düşünce dünyasını geliştirir. Düşünce dünyası gelişen insan, yaşamın daha derinliklerine inmeye başlar. Kitap okuyan insan, yaşamda attığı adımların getirisini ve götürüsünü çok iyi hesap edebildiğinden yaşamda adımlarını daha cesurca atar. Ayrıca okumak, insanın yaşamdaki hazımsızlıklarının da ilacıdır.

Kitap okuyan insanların kelime hazineleri çok yüksek olduğundan ana dillerini çok iyi ve etkili bir şekilde kullanabilirler. Kitap okumanın en önemli avantajlarından biri de insana zamanı yönetmeyi öğretmesidir. Böylelikle insan, en değerli hazinesi olan zamanını israf etmez.

Kitap okuyan insanın düşebileceği en büyük hata ise o kitaptaki fikirlerin, kendisine empoze edilmesine izin vermesidir. Kitap okumanın amacı bu değildir. Kitap, içeriğindeki fikirler üzerine düşünmek ve çıkarımlarda bulunmak için okunur. Aksi göz nurunun boşa gitmesi ve okuyan cahil olmaktır ki işte dünyada acıyacaksanız bu tür okuyan cahillere acıyın.

Bol bol kitap okumanız dileğiyle...

                

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!