Müzik ve Ruh

Müzik ve Ruh

Belki kimse farkında değil, belki de duyarsızlığımız yüzünden müzik, ruhunu kaybetti. Son yılların en büyük popülitesi olan dizilerde kullanılan rap müzikler, müziğin ruhunu kaybetmesinde önemli rol oynadı.

Müzikten daha fazla gençlerimize karşı önyargılı yaklaşıyoruz. Çünkü gençlerimizin, başka müzik türü kalmamış gibi sadece rap müzik sevdiğine yönelik öyle bir inanış var ki bu inanış yüzünden duygularımıza tercüman olan, saatlerce konuşsak karşımızdakine aktaramayacağımız duygularımızı bir türkü, bir şarkı ile anlatan müzik ruhunu kaybetti.

Gençlerimize rap müzik zorla aşılandı desek yerinde olur. Bugün bir şarkının, türkünün, halk müziğinin popüler olması yine popüler bir dizide söylenip söylenmemesine bağlı. Çünkü müzik, artık radyolardan ya da televizyondaki müzik kanallarından dinlenmiyor. Varsa yoksa televizyon dizileri ve sinema filmleri.

Müziğin ruhunu kaybetmesinden daha büyük bir tehlike var ki o da dizilerdeki aksiyon sahneleri. İçeriğinde aksiyon sahnesi olmayan kaç dizi sayabilirsiniz? Emin olun ki bir elinizdeki parmakların sayısını geçmez. Hatta o kadar olsa yatıp kalkıp şükredin.

Bizler, Anadolu kültürünün mirasçılarıyız. Anadolu kültürünün günümüze taşınmasında türkülerimizin önemi yadsınamaz. Bizlerde, Anadolu kültürünü gelecek nesillere yansıtmak için türkülerimizdeki o ruha, o mistiğe muhtacız. Bugün Anadolu kültüründe demlenmeye çalışılan içi boş rap müzik, hepimizin canını çok fena halde yakmaktadır.

Anadolumuzun öz değerlerini yansıtan müziğimize ruhu kaybettirildikten sonra müziğimiz zorla bir çukurun içerisine itildi. Ve o çukurun içerisinden birileri müziğimizi çıkarmak zorunda. Yoksa Anadolu insanı olarak hem kimliğimizi, hem de ruhumuzu kaybedeceğiz.  

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!