Ömürde Bir Kere

Ömürde Bir Kere

Genç erkeklerimiz, evlilik çağına geldikleri zaman hem ailelerinden hem de yakın akrabalarından evlenmeleri yönünde baskı görürler. ‘Ne zaman evleneceksin?’ ‘Daha neyi bekliyorsun?’ şeklindeki baskılar zamanla artar. Sadece baskı olsa yine iyi. ‘Şöyle bir kız var. Böyle bir kız var.’ şeklindeki kız tavsiyelerinin de ardı arkası kesilmez. Ardı arkası kesilmeyen baskılar ve kız tavsiyeleri gençlerimizin canına tak edince biriyle görüşmeye başlıyorlar ya da görüştüğü biri varsa artık açık ediyorlar.

Günümüzde diziler, sinema filmleri ve sosyal medya derken evliliklerde de adet değişti. Evlilik tekliflerinin pahalı restaurantlarda pahalı tektaş eşliğinde diz çökerek yapılması, pahalı sürprizler, birbirlerine nispet yapar gibi pahalı kıyafetler ve ayakkabılar, sosyal medyanın, dizi ve filmlerin romantiklik ürünü.     

Eskiden aileler, kız istemeye giderken bütçelerine göre bir çiçek ve bir çikolata yaptırır giderlerdi. Şimdilerde ise bir gümüş gondol çıkmış ki sadece kendisi bir dünya para. Ayrıca bu gümüş gondolun içinin en pahalı çikolatayla doldurulması, yanına ise en pahalısından çiçek hiç de hafife alınmayacak bir masraf. Kız istemeye giderken damadın içinden geldiği gibi giyinme hakkı yok. Damat en pahalı kıyafetler, en pahalı ayakkabı ve şık bir saç traşı ile çok şık görünmek zorunda.

Kız isteme merasiminden sonra sırada söz, nişan ve düğün var. Günümüzdeki nişanlarda en az düğün kadar masraflı. En pahalı salon, en pahalı yüzük, pahalı bir kuaför, gelin ve damadın elbiseleri ve ayakkabıları derken bütçe bir hayli sarsılıyor. Hatta sarsılmıyor da tam takır kuru bakır demek daha doğru.

Kına ve düğüne sıra geldiğinde esas masraf başlıyor. Malum kına ve düğünden önce bir ev tutmak ve içini dayayıp döşemek gerekiyor. Ama dedik ya tüm kaynaklar kız isteme, söz, nişan merasimlerinde tükendi. Öyle eskisi gibi kimse kimseye de borç vermiyor. Tek çare evlenecek çiftlerin kredi çekerek borçlanması. Ve bu tek çare derhal devreye sokuluyor ve gençler kredi çekerek en pahalı eşyalarla evlerini dayayıp döşüyor, en pahalı salonlarda kına ve düğün merasimlerini yapıyorlar. Bir sürü şaşa aaa ve etraftan gelen anlık övgüler içerisinde.

Sonuçta insan, hayatında bir kere evleniyordu. Ömürde bir kere olan şeyler içinde her türlü masrafa değerdi. Ben de aksini iddia etmiyorum. Değer ama bütçeyi aşmamak şartıyla. O bütçe bir aşıldı mı sonrasında toplamak çok zor oluyor. Evliliğin o cicim yılları denen ilk yıllarını banka ipotek ediyor. Borç ödemekten iflahınız kesiliyor. Daha sonra tartışmalar ve kalp kırmalar başlıyor. Borç bir gün ödenir ve biter de kırılan kalp, hiçbir zaman tamir edilemez.

Gençlere tavsiyem kendi mutsuzluğunuzu kendi elinizle hazırlamayın. Ömürde bir kere diyerek çılgınca harcamalar yapmak yerine bütçenize uygun hareket edin. Mütevazi olun. Ömürde bir kere diyerek ömrünüzün en güzel yıllarını sadece bir gün için heba etmeyin.  

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!