Evrensel Köy

Evrensel Köy

Televizyon, internet, kültürlerin birbirlerine yaklaşması derken dünyamız globelleşiyor. Globelleşen dünya ise evrensel bir köy olarak ifade ediliyor. İnsanlar ise bu evrensel köyün bir ürünü. Bir domates gibi, bir biber gibi ya da bir eşya gibi. Yani insan, bu evrensel köyde değerini yitirdi. Herkes, birbirine ihtiyacı olduğu sürece değer veriyor. İhtiyacı bittiğinde ise kullanılmış bir eşya gibi çöpe atıveriyor.

Şöyle bir düşündüğümüz zaman dünyada binlerce kültür var. Hatta aynı toplum içerisinde bile farklı kültürler varken tek kültür, tek millet, tek dilden bahsediliyor.

Peki, hangi kültür, hangi millet, hangi dil?

Ya da şöyle sorayım siz, Türklüğünüzden, kültürünüzden, dilinizden, geleneklerinizden vazgeçer misiniz?

Değil bu evrensel köyün üyesi olmak, hiçbir şey beni Türklüğümden, kültürümden, dilimden ve geleneklerimden vazgeçiremez. Ait olduğum toplum, o toplumun değerleri aynı zamanda benim kimliğimin özüdür.

Aslında globelleşen dünya sözü kültürel emperyalizmin üstüne örtülmüş bir kılıftır. Kendi kültürlerini diğer toplumlara empoze etmek isteyenler, bu kılıfı ustaca kullanıyorlar. Üstüne bir de ‘Diğer toplumlar hallerinden memnun. Kendi gönül rızalarıyla bizim değerlerimizi kabulleniyorlar.’ diyerek kendilerini haklı çıkarıyorlar.

Anlayacağınız geçmişte savaş ile yapılmak istenenler, şimdi teknoloji ile yapılıyor. Kültürel emperyalizm yapabilmek için eskisi gibi bir yer işgal etmeye gereksinim duyulmuyor. Üst düzeyde kullanılan teknoloji ile sömürülmek istenen toplumların kültürüne, değerlerine temas ediliyor. Böylelikle onların fikir dünyasına girilerek yaşamları istedikleri gibi yönlendirilebiliyor.

Eskiden üreten toplumlar, günümüzde tüketim toplumu haline getirildi. Tüketim toplumunda yaşayan insanlara, ürettiğin kadar değil, tükettiğin kadar insansın bilinci yerleştirildi.  

İşin kıssası günümüzde globelleşen dünya aldatmacalarına kanmamalı ve kültürel emperyalizme uğramamak için uyanık olmalıyız. Kendi kültürümüze, dilimize, değerlerimize ve bayrağımıza sahip çıkmalıyız. Gençlerimize, ne kadar değerli bir kültürümüz olduğunu öğretmeli ve onlara Türklük bilincini aşılamalıyız. Üreten ve düşünen bir toplum olmalıyız. Tüketimlerimizi bilinçli şekilde yapmalıyız.      

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!