Aşure Ne İfade Eder?
Mahfi

Aşure Ne İfade Eder?

Reklam

Günümüzde birlik, beraberlik, dayanışma ve paylaşma maalesef çok azaldı. İnsanların, bu önemli değerleri önemli ölçüde yitirmeleri sadece yaşamlarını değil, maneviyatlarını da etkiledi. Kısacası insanlık, günümüzde özünden çok şey yitirdi.

Muharrem ayı içerisinde pişirilen ve çok lezzetli bir tatlı olan aşureyi sadece tatlı olarak düşünmemek gerekir. Aşure, birlik ve beraberlik, dayanışma ve paylaşma demektir. Tüm bunlar bir araya gelince aşure, aynı zamanda bolluk ve bereket demektir.

Aşurenin, kültürümüzde de ayrı bir yeri vardır. Evlerde pişirilen aşureler, komşulara, eşe, dosta ve akrabaya dağıtılır. Dağıtılan sadece aşure değildir. Aşureyi verirken yüzlerdeki tebessüm, iki üç dakikalık sıcak sohbet, iyi dilekler, paylaşmanın verdiği haz, dayanışmanın verdiği moral toplumdaki birlik ve beraberliği pekiştirir.

Aşurenin, Müslümanlar için olduğu kadar Hristiyanlar ve Museviler içinde önemi vardır. İslamiyet, Müslümanların aşure için harcadığı parayı ve emeği sevap kabul etmiştir.

Aşurenin Tarihi

Tarihteki Nuh Tufanı hakkında bütün Müslümanlar az ya da çok bilgi sahibidir. Nuh Peygamber, Allah’a inananların yaşanacak tufandan korunması için bir gemi yapar. Allah’a inananlar, tufandan önce gemiye binerek tufandan korunurlar. Tufan geçtikten ve gemi karaya oturduktan sonra içindekiler sağ salim bir şekilde gemiden inerler. Daha sonra kalan yiyecekleri bir araya getirerek kaynatırlar. Bu yemeğe aşure adı verilmiştir.

Muharrem Ayındaki Önemli Olaylar

Adem Peygamberin yaptığı tövbe Muharrem ayında kabul edilmiştir.

Firavun, Hz. Musa’nın kavmine zulmediyordu. Hz. Musa, kavmini bu zulümden Muharrem ayında kurtarmıştır.

Hz. Yunus Peygamber, balığın karnından bu ayda kurtulmuştur.

Hz. İbrahim Peygamber’i yakmak için Nemrut tarafından yaktırılan ateş, bu ayda Allah’ın emri ile serin olmuş ve Hz. İbrahim Peygamber’i yakmamıştır.  

Hz. Eyüp Peygamber, yaralarına ve dertlerine bu ayda şifa bulmuştur.

Hz. Yakub, bu ayda oğlu Hz. Yusuf’a kavuşmuş ve görmeye başlamıştır.

Hz. Hüseyin, Kerbela’da bu ayda şehit edilmiştir.  

Rivayete göre aşure tatlısının içerisine en az 12 malzeme konulur. Hicri yılın ilk ayı olan Muharrem ayında oruç tutmak çok sevaptır. Aşure ise Muharrem ayının 10. gününde pişirilerek ihtiyaç sahiplerine, komşulara, eşe, dosta ve akrabalara dağıtılır.    

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mehmet Ali Erbil'in Kızından Sonra Doktoru da Açıkladı! Ünlü Şovmenden Çok Kötü Haber
Mehmet Ali Erbil'in Kızından Sonra Doktoru da Açıkladı! Ünlü Şovmenden Çok Kötü Haber
Müge Anlı ile Tatlı Sert 18 Ekim - Murat Tekin Öldü Mü, Murat Tekin'in Başına Ne Geldi?
Müge Anlı ile Tatlı Sert 18 Ekim - Murat Tekin Öldü Mü, Murat Tekin'in Başına Ne Geldi?