Ahiliğin Toplumsal Yaşamdaki Önemi

Ahiliğin Toplumsal Yaşamdaki Önemi

Ahilik, dünyada bugüne kadar kurulan en büyük sosyo – ekonomik sistemdir. Kendi bünyesinde kurulları olan ahilik teşkilatı, kendine özgü kurallar ile yönetilmektedir. Ahilik teşkilatının yapısı incelendiği zaman iyi ahlaka, doğruluğa, kardeşliğe ve yardımseverliğe dayandığı görülür.

Ahilik teşkilatını, sadece esnaf yardımlaşması ve dayanışması olarak düşünmemek gerekir. Anadolu’nun ücra köşelerine kadar yayılan ahilik teşkilatının, Anadolu’nun Türkleşmesinde çok önemli rolü vardır. Ahilik teşkilatı ile birlikte göçebe Türkmenlerin yerleşik yaşama geçiş süreci hızlanmıştır. Böylelikle göçebe Türkmenler, İslamiyet’e daha rahat uyum sağladığı gibi şehircilikte hızla ilerlemiştir.  

Anadolu’da sanat ve ticaret işlerinin önemli bir kısmına Türk olmayan gayrimüslimler hakimdi. Ancak Ahilik Teşkilatı sayesinde 13. yüzyılın ikinci yarısından itibaren sanat ve ticaret işleri Müsliman Türklerin eline geçmiştir.

Anadolu’da çok hızlı büyüyerek önemli bir güç haline gelen Ahilik Teşkilatının yapısında asayişin bozulduğu dönemlerde dahi herhangi bir sarsılma olmamıştır.

Ahilik teşkilatı sadece dini yapıyı değil, ahlaki yapıyı da koruyarak dürüst meslek erbablarının yetişmesine hizmet etmiştir.  

Ahilik teşkilatıının yapısına göre bir kişinin ahi olabilmesi için başka bir ahi tarafından önerilmesi mecburidir. Ayrıca ahi olacak kişinin bazı özellikleri taşıması da mecburidir. İşte o özellikler;

Cimrilik kapısından, lütuf kapısına geçmek

Zulüm ve kahır kapısından, bilim ve uysallık kapısına geçmek

Hırs kapısından, rıza ve kanaat kapısına geçmek

Lezzet ve tokluk kapısından, nefsi terbiye etme kapısına geçmek

Halktan taraf kapısından, Hakk’tan taraf kapısına geçmek

Anlamsız ve saçma yaşam kapısından, marifet kapısına geçmek

Yalan kapısından, doğruluk kapısına geçmek

Ahilik teşkilatına kesinlikle giremeyecek kişiler ise kötü söz taşıyabilecek kimseler, zina yaptığı kesinleşenler, kafirler, hırsızlar, katiller, çevrelerinde çok iyi tanınmayanlar, vergi memurları, dellallar ve vurgunculardır.

  

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!