Herkese Açık Sofralar

Herkese Açık Sofralar

İnsanların birbirlerini sevdiği, birbirlerine değer verdiği dönemlerde sofralar da herkese açıktı. Kapılar, kimsenin suratına kapanmazdı. O dönemlerde insanlara huzuru para değil, sohbet, karşılıklı muhabbet, şarkı, türkü ve şiir verirdi. Gönüllere muhabbet hakim olunca yakılan türkülerin, kaleme alınan şiirlerin tadı da bir başka olurdu. O dönemlerde yetişmiş değerli şairlerimizi şimdilerde hangimiz özlemiyoruz?

İnsanların birbirlerine muhabbet beslediği, sofralarını herkese açtığı dönemlerde doğaya da ayrı bir muhabbet vardı. Bir ağaç kesildiği zaman üzülen ve ağlayan insanların döneminden bu ağaç, evimi karanlık ediyor diyerek canice ağaçları kesen insanların dönemine geldiysek insanlığımızdan neleri yitirdiğimizin üzerine düşünmemiz gerekir. 

Atatürk, Yalova’daki köşke ağacın dalları zarar veriyor diye ağacın dallarının kesilmesine müsaade etmemişti. Sırf ağacın dalları kesilmesin diye onca zahmete girilerek köşkün altına kızaklar yerleştirilmiş ve köşk, kızaklarla kaydırılarak ağacın dallarının köşke zarar vermesi engellenmişti.

Sanırım, nereden nereye geldiğimizi şimdi daha iyi anlamışsınızdır.

Kapıların kimsenin yüzüne kapanmadığı, sofraların herkese açık olduğu o dönemlerde insanlar, birbirleriyle maddi ve manevi olarak yardımlaşırken birbirlerine çok zarif davranırlar ve birbirlerini asla incitmezlerdi. Bir kahvenin kırk yıl hatırının olduğu dönemler, o dönemlerdi.

Kapıların insanların yüzüne kapandığı, sofraların herkese kapalı olduğu, paraya, mevkiye ve güce aşık olan insanların yaşadığı, herkesin kısa yoldan köşeyi dönerek sefa sürmeyi arzuladığı bu dönemde, birbirlerini anlayan insanlar yok. Huzur yok. Anlayış yok. Yapılan iyilikler, ilk fırsatta başa kakılır olmuş.

Anlayacağınız güneşi batırdık, ay ışığında yaşamaya çalışıyoruz. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!