Sosyal Fobilerimiz ve Yaşam

Sosyal Fobilerimiz ve Yaşam

Sosyal fobilerimiz, yaşamlarımızın korkulu rüyasıdır.

Düğün, toplantı gibi sosyal ortamlara girdiğimiz zaman davranışlarımıza çok dikkat ederiz. Çünkü etrafımızdakilerin bizi incelediğini düşünürüz. Hatta bu sosyal fobi korkumuz yüzünden düğünlerde oynayamaz, toplantılarda konuşarak fikirlerimizi beyan edemeyiz. Eleştirilmek, küçük düşürülmek gibi sosyal fobi korkularımız, yaşam performansımızı önemli ölçüde düşürmektedir.

Sosyal fobi davranışlarımızı sürekli kısıtladığından dolayı aile, iş ve sosyal yaşantımız olumsuz etkilenir. Öyle ki sosyal fobilerimizin esiri haline gelerek davranışlarımızı sosyal fobilerimize göre belirlemeye başlarız. Bundan da hiçbir rahatsızlık duymayız.

Korktuğumuz her şeyden kaçmak sosyal fobilerimizden kurtulmak için çözüm değildir. Tam aksi böyle davrandıkça kendimizi sosyal bir yalnızlığın içerisine iteriz.

Sosyal fobilerimizin yol açtığı kaygılar, başkalarının önünde sergileyeceğimiz davranışlarda ya da topluluk önünde konuşacağımız zamanlarda ortaya çıkmaktadır. Bu kaygılar, sosyal ilişkilerimizi bitme noktasına getirdiğinden mutsuz, sıkıcı, hatta aldığımız her nefesin bize yük olduğu bir yaşam süreriz.

Sosyal fobilerimiz genellikle çocukluk ya da ergenlik çağımızda ortaya çıkmakta ve zamanla tüm yaşantımızı adeta işgal etmektedir. Sosyal fobinin yol açtığı kaygılar yüzünden belki de birçok zeki çocuk, derslerinde yeterli performansı gösterememektedir. Sosyal fobiler, psikiyatrik rahatsızlıkların ortaya çıkmasında da oldukça etkendir. Belki de birçoğumuz, sosyal fobilerin yol açtığı korku, kaygı ve depresyon yüzünden sigaraya, alkole, hatta uyuşturucuya başlamaktayız.

İnsanı intihara kadar götürebilen sosyal fobinin tedavi edilebilir bir rahatsızlık olduğunu unutmayalım. Ancak öncelikle sosyal fobilerimizi kabullenmek gerekir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!