Zamane Anneleri

Zamane Anneleri

Zamane anneleri çocuklarını kendi istedikleri tarzda yetiştirmeyi istiyorlar ama çocuk yetiştirmenin mutfakta yemek pişirmeye benzemediğini anlamıyorlar. Mutfakta kendi kafana göre bir yemek pişirirsin, lezzettli olmazsa en fazla çöpe atarsın, biraz canın sıkılır, geçer gider.

Ama çocuk?

Çocuk, nihayetinde dünyadaki en değerli insandır. Dünyanın bu en değerli insanını en iyi şekilde yetiştirmek ise yetişkinlerin boynunun borcudur. Bu yüzden çocuğu yetiştirirken sadece kendi bildiklerimizle değil, etrafımızdaki büyüklerin tecrübelerinden de istifade ederek yetiştirmek gerekir.

Zamane anneleri öyle mi?

Kendilerini yetiştiren büyüklerini beğenmezler de kendi kafalarına göre çocuklarını yetiştirmeye kalkarlar. Çocuklarını, kendi kafalarına göre yetiştirdikleri zaman mükemmel bir insan olacağını düşünürler. Oysa onlar bilmez ki çocuk yetiştirmek emek ister, sabır ister, tecrübe ister. Hadi emeği verdin, sabrı gösterdin de ya tecrübe!

O, tecrübe büyüklerin öğütlerinde saklıdır. Ama o öğütler, zamane annelerine bir diken gibi battığı için hemen rahatsız olurlar ve eski kafaya göre mi çocuk yetiştireceğim? diyerek büyüklerine çıkışırlar.

Günümüzde hayat çok hızlı akıyor. Teknoloji sayesinde her şey kolaylaştı. Öyle ki fındığın ve cevizin bile kırılacağı alet çıkmış. Hal böyle olunca zamane anneleri de evlatlarını çok kolay yetiştirmek istiyor. Çocuklarının bir an evvel dişleri çıksın, yürüsün, konuşsun, okula gitsin, en iyi okuldan mezun olsun, hayata atılsın ve adam olsun. Zamane anneleri bu kadar sabırsız olunca çocukları da çabuk ihtiyarlıyor. Ondan sonra yaşama karşı soğuk oluyorlar.

Zamane anneleri, çocuklarına kendi hayallerini yüklüyor. Bu hayallerin ağırlığı altında ezilen çocuklar ise kendilerini olgun ve özgür hissetmiyor. Çocuklarına kendi hayallerinin yükünü yüklediğini zamane anneleri de zamanı geldiği zaman anlıyor ama iş işten geçmiş oluyor. Çünkü o artık bir çocuk değil, bir yetişkin. Çocuk yetiştirmek, geri dönüşü olmayan bir yolculuktur.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!