İncinmemek İçin İncitmek

İncinmemek İçin İncitmek

Yaşamda esas hasretlik duyduğumuz şey gerçek sevginin ta kendisidir. Çocukken ailemizden, eğitim hayatımızda öğretmenlerimizden, sosyal hayatımızda arkadaşlarımızdan göremediğimiz gerçek sevgiyi divane gibi arar dururuz.

            Gerçek sevgiyi tadamadığımız için empati kuramıyoruz.

            Gerçek sevgiyi tadamadığımız için anlayışsız davranışlar sergiliyoruz.

            Gerçek sevgiyi tadamadığımız için kendimizden, insanlardan ve doğadan uzağız.

Yaşamdaki en büyük amacımız insanların sevgisini değil, hayranlığını kazanmaktır. Karizmamızı çizecek bir tehlike sezinlediğimiz zaman incinmemek için hiç düşünmeden incitiyoruz. İncittiğimiz insanlara baktığımız zamanda tek suçlarının övülme ihtiyacımızı karşılamamak olduğunu görürüz. Bizler, yaşamın ve insanların hizmetimizde olmasını istediğimiz için övülme ihtiyacını acizlik olarak algıladığımızdan böylesine aciz bir ihtiyaca gerek duyacak kadar zavallı değilizdir. Bunun içinde bu tek suçu görme şansımız hiçbir zaman olmayacaktır.

İncinmemek için incittiğimiz sürece insan ilişkilerimizde kalite düşük olacaktır. Sadece insani ilişkilerimizde değil, kendimizle olan ilişkilerimizde de kalite düşecektir. Oysa ne biz insanlara, ne de insanlar bize boyun eğmek zorunda değildir. Ne biz mükemmel olmak zorundayız, ne de insanlar mükemmel olmak zorundalar. Kimse, bizim tasarrufumuz altında olmadığı için kimseyi de kontrol altında tutmak zorunda değiliz.  

Sadece incinmekten korktuğumuz için incitmiyoruz. Davranışlarımızla etrafımızdakileri aşağılıyoruz. Aslında etrafımızdakileri değil, kendimizi aşağılıyoruz. Çünkü etrafındakileri aşağılayan kendisini aşağılar. Kendisini aşağılayan insan ise yaşamda her şeyden vazgeçmiştir. O, artık egosunun esiridir. Egosunun esiri olduğundan dolayı da başkalarını incitmesi umurunda dahi değildir. Yeter ki kendisi incinmesin.  

İncinmemek için inciten insanların duygusal dünyasına yolculuk yapıldığı zaman sürekli incitilmiş, zavallı bir çocuk karşınıza çıkar. Kendisi insanlara acır ama acınacak halde olan kendisidir. Bu tür insanlar, yatırımı sürekli kendisine yaparlar. Etrafındaki insanların ise zavallı bir varlık olarak kendilerine ram olmasını isterler. İsterler de esas zavallı kendilerinin olduğunu bilmezler.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!