Tavuk Gibi Yemlemek

Tavuk Gibi Yemlemek

Bir insanın, kendisini en iyi şekilde tanıyabilmesi ve ifade edebilmesi için varlığının kuytu köşelerini bilmesi lazım. Kendi varlığını kuytu köşelerine kadar tanıyan insandan da korkmamak gerekir. Çünkü bu tür insanlar, başkalarını aşağılayarak kendilerine değer katmaya çalışmazlar.

Kuytu köşelerine kadar kendini tanıyan insanların en büyük özelliği ise tevazu sahibi olmalarıdır. Ama onlardaki tevazu, insanı kibre götüren bir tevazu değildir. Onlar, çevrelerindeki insanları küçümsemek yerine onlara daha da değer katmaya gayret ederler. Öyle büyüklenmeci, böbürlenmeci tavırlar içerisine asla girmezler. Egolarını tatmin etmek yerine egolarını aşağılamayı tercih ederler.

Onların, toplumda kabul görmek, övülmek ve saygı duyulmak gibi gereksiz korkuları olmaz. En büyük kişilik özellikleri başkalarının onayına ihtiyaç duymamalarıdır. Bu yüzden de davranışları ile kişilik özellikleri tamamen uyumludur. Kendilerinin kuytu köşelerine inemeyen insanlar, çevrelerindekilerin kendileri hakkında sürekli güzel şeyler düşünmesini, güzel şeyler söylemesini isterlerse, bunların böyle bir derdi olmaz. Bunlar, çevrelerindekilerin kendileri hakkında söylediklerini değerlendirerek gerekli olanları alır, gerisini ise çöpe atarlar.

Varlığının kuytu köşelerine inebilen insanlar, kendilerine değer katabilmek için kendilerine yakın olmaları gerektiğinin farkındadırlar. Bunun için kendi varlıklarından asla uzaklaşmazlar. Değerli olabilmek için kendi varlıklarının yeterli olduğunun farkındadırlar. Bu düşünceyi de bir ukalalık olarak değerlendirmemek gerekir. Sonuçta bir insanın kendisini geliştirecek değerleri fark edebilmesi için kendi varlığından utanmaması ya da kendi varlığını yok saymaması gerekir.

Bir insanın, varlığının kuytu köşelerine inmesi kendi derinliklerine inmesi ile eşdeğerdir. Kendi derinliklerine inen insanlar ise etrafındakilere üzeri kamufle edilmiş tuzaklar kurmazlar. Etrafındakiler, bu tuzaklara düştüğü zaman zevk almazlar. Onlar, alçakgönüllü davranırlar ama bunu kendi varlıklarının insanı körelten açlığını doyurmak için yapmazlar. Onların, alçakgönüllü davranmasındaki tek sebep insanlara karşı duyduğu saygı ve samimiyettir. Onlar, etrafındakileri tavuk gibi sürekli yemleyerek kendi çıkarlarının hizmetçisi olarak kullanmazlar.

Şimdi diyeceksiniz ki bu devirde bu özelliklere sahip insanlar nerde?

Haksız sayılmazsınız. Ancak sorunda burada zaten. İnsanların, kendilerini tanımamasında. Kendi kuytu köşelerine inemeyen insanların, yaşamın derinliklerine inerek yaşamın sırlarını keşfedememesinde.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!