Karşılıklı Oyun

Karşılıklı Oyun

Sahneye çevirdiğimiz hayatta karşılıklı oyun oynuyoruz. Etrafımıza şöyle bir baktığımız zaman karşılıklı birbirini övmeler, karşılıklı iltifatlar, tevazu desen gırla. Aslında hiç kimsenin öyle birbirini sevdiği falan yoktur. Herkes, birbirine kur yapıyor.

Aslında böyle yaparak başta kendimiz olmak üzere birbirimizi aldatıyoruz. Bu aldatmacanın kaynağında ise hep karşı tarafa muhtaç olduğumuz düşüncesi var. Örneğin toplum içerisinde değerli olmamız ya da kendimizi değerli hissetmemiz için birilerinin bizi övmesi gerekir. Bir şeylerin bizim sayemizde başarıya ulaşması, bunun için övüldüğümüz zamanda alçakgönüllülük yapmamız gerekir.

Birbirimize karşılıklı oynadığımız oyunlar ile yaşamlarımızın orijinalliğini bozarak yaşamlarımızı sahteleştiriyoruz. Birbirimize kurduğumuz komplolar ve bu komploları alçakgönüllülükle kamufle ederek başkalarının hayatını değil, kendi hayatımızı mahvediyoruz. Çünkü başkalarına kurmaya çalıştığımız komplolar yüzünden koskoca bir yaşam avucumuzun içinden kayıp gidiyor. Dönüp dönüp aynı komploları başkalarına kurmaktan, aynı hayatı yaşamaktan bir türlü bıkmıyoruz. Hatta zevk alıyoruz.

İnsanlar, kendi gerçek değerlerinin farkına varmadıkları sürece kendilerine karşı saygıları olmayacaktır. Kendilerinde farkındalık yaratmayı başaramayan insanlar, birbirlerine kur yaparak kendilerine değer katmanın peşindedirler. Oysa bu tür yapmacık davranışlar, insana değer katmadığı gibi yaşadığı hayatı da yalan yapmaktadır.

 İnsan, kendisini hiç kimseye kanıtlamak zorunda değildir. İnsanın özü topraktır. Tüm yaşam mücadelesi de toprak kadar değerli olmak için olmalıdır. Yaşam felsefesini bu yönde kuran insanın, başkaları tarafından övülmeye, iltifata ihtiyacı yoktur. Dolayısıyla da kimseye kur yapmasına gerek kalmaz.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!