Yalnız Bir Çocukluk

Yalnız Bir Çocukluk

İnsanlar tarafından sevilmemek ya da reddedilmek korkusu benliğimizi sardığı zaman gerçek benliğimizi gizleme yoluna gideriz. Kendi inandığımız yolda yürüyecek güç ve cesaretten yoksun kalırız. Özde çok iyiyizdir ama insanlar, bizi çok kırdığından bu kırgınlık, topluma öfke olarak yansır.

Gönlümüzden geçen insanlara yakın olmak, onlarla bir şeyleri paylaşmak ve iç dünyamızı onlara yansıtmaktır. Ancak insanlara güvenmediğimiz için bunları yapıp yapmamaya bir türlü karar veremeyiz. Bu kararsızlık ise ruhumuza huzursuzluk olarak yansımaktadır.

Gerilim filminden farksız geçen yaşantılarımızın kaynağında duygusal yoksunluk ve bunun neticesinde ortaya çıkan kusurluluk hissi vardır. Ayrıca diğer insanlardan üstün bir kişiliğe sahip olduğumuza dair inancımız, hakkımız olduğunu düşündüğümüz ama elde edemediğimiz ayrıcalıklar, toplumda bir türlü kurmayı başaramadığımız hakimiyet, yaşamdan taleplerimiz ve tüm çabalarımıza rağmen bu talepleri karşılayacak güce sahip olamamamız,  rekabetçi yaşam tarzımız, empati yeteneğimizin olmaması, kuralların ruhumuza vurduğu ket, davranışlarımız dahil her şeyi kontrol etmeye çalışmamız yaşamlarımızı geren ve sinirlerimizi bozan diğer hususlardır.

Sadece birkaç istisna dışında hepimiz, yalnız bir çocukluk geçirmişizdir. Yalnız bir çocukluk ve bunun insan ilişkilerine yansıması. Bugünkü yalnızlığımızın ve kendimizi sosyal izolasyona tabi tutarak toplumdan soyutlamamızın, kendimize sınırlar çizemeyişimizin, yaşam karşısında yetersiz kalmamızın, başkalarının yönlendirmesi ile çizdiğimiz yaşam çizgisinin bizi mutsuz etmesi, başkalarının bizi kullandığına dair içimize doğan inanç, birileri tarafından sürekli onaylanmaya ihtiyaç duymamız, karşılıksız hiçbir şey yapmamamız, büyüklenmeci davranışlar ile kendi kusurlarımızın ve duygusal yoksunluğumuzun üzerini örtmeye çalışmamızın temelinde yalnız geçirilen bir çocukluk yatmaktadır.

Yalnız bir çocukluk geçirsek de telafisi olmayan bir hayat yaşamaktayız. Başarısız ve mutsuz yaşantılarımızın tüm sorumluluğunu yalnız geçirilen bir çocukluğa yükleyerek kendimiz sorumsuz davranamayız.

Bizler kendimizi geliştirmek, olgun bir kişiliğe sahip olmak için ne yaptık?

Kaçımız, bu soruya dürüstçe cevap verme cesaretine sahip?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!