İletişimin Kalitesi

İletişimin Kalitesi

Hepimiz, günlük yaşam içerisinde isteyerek ya da istemeyerek birçok kişiyle iletişim kurarız. İnsanlar üzerinde oluşturduğumuz etki de şüphesiz kurduğumuz iletişimin kalitesiyle bire bir ilintilidir.

İnsanlarla kaliteli bir iletişim kurabilmek için öncelikle iyi bir dinleyici olmalı ve insanların, bizlere anlatmak istediğini anlamaya çalışmalıyız. İletişim esnasında doğru geri bildirimlerde bulunmak duygularımızın ve fikirlerimizin karşı tarafa doğru aktarımı ile eş değerdir.

İletişimin kalitesini etkileyen başlıca hususlar ise;

Cümlelerimizin anlam bütünlüğü içerisinde olması

Ana temanın kaçırılmaması

Önyargılardan kaçınılması

Kendimizi iletişime kapatarak karşı tarafa direnmek yerine iletişime her daim açık olunması

Farklı bakış açılarına saygılı olunması

Beden dilinin iyi kontrol edilmesi

Gerginlikten kaçınılması

********

Günümüzde bilgisayar, telefon ve tablet gibi teknolojik aletlerin iletişimin kalitesini çok aşağı çektiği söylenebilir. İnsanlar, bırakın toplum içerisinde aynı çatı altında dahi birbirleriyle iletişim kurmaktan yoksunlar. Bu yoksunluk ise aile içerisindeki sevgiyi bile bitme noktasına kadar getirmiştir.

İletişimin kalitesini yapılandıran temel unsur aile içi iletişimdir. Aile içerisindeki iletişimin kalitesi topluma da pozitif olarak yansıyacaktır. Bu pozitif yansıma ise doğal olarak insanların yaşam standardını yükseltecektir. Yani yaşam standardının yükselmesi ekonomi ile değil, daha çok iletişimin kalitesi ile alakalıdır. İnsanlar arasındaki iletişim bozuldukça toplumdan istifade ederek kendimizi geliştirme olanağımızda yok olur.

Şu an insanlar arasındaki iletişimin kalitesi düşük diye birçok insan, kendisini iletişime kapatarak iç dünyasında yaşamaktadır. Bu çok yanlış bir tercihtir. Çünkü insanların, kendilerini iletişime kapatması iletişimin kalitesini yükseltmeyecek, tam aksine daha da düşürecektir. Kendimizi iletişime kapatmayarak bu hususta mücadele etmeliyiz. Böylelikle iletişimin kalitesini yükselterek herkesin, iletişimin nimetlerinden faydalanmasını sağlamalıyız.

İletişimdeki kalite, aynı zamanda eğitimdeki kaliteyi de bire bir etkilemektedir. Eğitim kalitesi çok yüksek olan okullara bakıldığı zaman iletişimdeki kalitenin de çok yüksek olduğu görülür. Çünkü eğitim kurumunda iletişim kalitesi yüksek olduğu zaman öğrenci, öğrendiği bilgiden en iyi nasıl istifade edebileceği üzerinde değerlendirme yapar. İletişim kalitesinin düşük olduğu eğitim kurumlarında öğrenci, bilgiyi sınav odaklı değerlendirir.

Kısacası yaşam kalitesi, eğitim kalitesi, ailenin kalitesi, iş yerinde başarı ve yaşantımıza dair ne varsa hepsi, iletişimdeki kalite ile ilintilidir.   

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!