Kültürel Bağımlılık

Kültürel Bağımlılık

Günümüzde birçok kültürle iç içe yaşadığımız için kültürel bağımlılığın önemini yitirdiğini düşünebiliriz. Ancak kültür, kimliğimizi ve kişiliğimizi şekillendiren temel unsur olduğu için kendimizi içerisinde yaşadığımız kültürden tamamen bağımsız sayarak yaşayamayız. Kendimizi başka bir kültüre yapıştırmaya ya da yakıştırmaya kalkışmak yaşantılarımızı anlamsızlaştırmaktan öte bir işe yaramaz.

Amacına uygun hayatlar yaşamak istiyorsak ait olduğumuz toplumun kültürüne bağımlı olmaktan başka çaremiz yoktur. Kültürel bağımsızlık savını savunmak ise hem kendimize hem de ait olduğumuz topluma ihanetle eş değerdir.

Yaşamın müziği, ait olduğumuz toplumun kültürünün ta kendisidir. Ancak bu müziğe uyumlu şekilde yaşadığı zaman çevresinde farkedilmediğinin farkına varan insanlar, çevrelerinde farkındalık yaratarak dikkat çekebilmek için ait olduğu toplumun kültürüne aykırı davranışlar içerisinde olabilir. İnsan, kendisi algılayamasa da bu tür aykırı davranışlarla çevresinin güvenini yitirir.

Yaşantılarımızın kodları, ait olduğumuz toplumun kültürü içerisinde saklıdır. Yaşantılarımızın yönünü doğru çizerek kaliteli bir hayat yaşayabilmek için bu kodlara uygun yaşam tarzına sahip olmamız gerekiyor.

Kültür, bir toplumun kalbidir. Bugün kültürel bağımlılığın önemini yitirdiğini söyleyenler, bu kalbi durdurarak bizleri özümüzden koparmak isteyen art niyetli kişilerdir. Bunların samimiyetine kesinlikle inanmamak ve söylemlerine aldanmamak gerekiyor. Bizler, düşünce dünyamızı kendi kültürümüzle şekillendirdiğimiz sürece gelişime açık olacağız. Fikir birliği içerisinde bütün zorlukların üstesinden geleceğiz.  

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!