Yüzümüzdeki Siğil

Yüzümüzdeki Siğil

Gözümüzü hep başkalarının yüzündeki siğil rahatsız eder. Aynaya baktığımız zaman kendi yüzümüzdeki siğil ise hiç gözümüze çarpmaz. Hatasız olduğumuzu düşünürüz. Bu düşünce bizi, kendimize hiçbir sınır çizmeden ve başkalarının düşündüklerini önemsemeden yaşamaya itiyor. Dünyanın en iyi insanı kendimiz olduğumuz için eşimiz ve benzerimiz yoktur. Her olayda biz haklıyızdır.

İnsanın kendisi hakkında güzel düşünmesi elbette güzel bir şey de ya yüzümüzdeki siğil ne olacak?

O siğili, bir gün görüp de haddimizi bilmeyecek miyiz?

Bizler, aynaya baktığımızda o aynaya yansıyana aşığız. Bunun içinde yüzümüze yansıyan o siğili hiçbir zaman görmeyecek ve haddimizi hiçbir zaman bilmeyeceğiz. Aşık olduğumuz o aynadaki yüz, bizi zamanla eritip bitirecek. Kendimize duyduğumuz aşırı hayranlık, bizi bir gün tamamiyle yalnız bırakacak. Bu yalnızlığın içerisinde çırpınırken sadece kendimize değil, çevremizede zarar vereceğiz.

Şimdi çocukluğumuza doğru bir yolculuğa çıkalım. Çocukken koşullu sevgiyi öğrendik. Anne ve babamız, onların sözünden çıkmadığımız sürece bize sevgilerini gösterdiler. Akrabalarımız, içimizden geldiği gibi değil de onların istediği gibi davrandığımız sürece bizi sevdiler. Arkadaşlarımız, onların kurallarına uyduğumuz sürece bizi kabullendiler. Bizi, olduğumuz gibi hiçbir zaman, hiç kimse kabullenmediği için gerçek sevgiyi hiçbir zaman tadamadık.  

Kendi ailemiz dahil toplumdan kaçarak iç dünyamıza yönelişimiz, kendi siluetimize aşık oluşumuz belki de bu koşullu sevgi ile ilintilidir. Belki de toplumun kötülüklerinden kendimizi korumak için kendi siğilimizi yani güçsüzlüğümüzü görmüyoruz.

Kendi güçsüzlüğünü görmeyen insan, zamanla kendisine olan öz saygısını yitirir. Kendisini yetersiz olarak görür. Hem kendisine hem de çevresine karşı çok katıdır.

Kendi siğilimizi gördüğümüz gün gerçeği göreceğiz. Kendi gerçeğimizi. Aslında o kadar da mükemmel bir kişiliğe sahip olmadığımızı. Arzularımızın ve tutkularımızın esiri olduğumuzu. Büyük bir boşluğun içerisinde kaybolup gittiğimizi. İdealsiz ve öz çıkarlarımız doğrultusunda bir yaşam sürdüğümüzü. Zayıflığımızı göreceğiz.

Unutmayalım ki her insanın yüzünde bir siğil mutlaka olur.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!