Teknoloji, Kültürleri Ortak Kökte Birleştirir mi?

Teknoloji, Kültürleri Ortak Kökte Birleştirir mi?

Günümüzde teknolojinin farklı şekilde kullanılması farklı toplumları birbirine yaklaştırmış ve insanlar, birbirleriyle çabuk ve kolay ilişkiye geçebilir hale gelmişlerdir. Hatta farklı kültürler, birbirlerini özümsemeye başladığından küresel kültürden bahsedilir hale gelinmiştir.

Farklı toplumları ve kültürleri yakınen tanımamızda özellikle televizyon ve internetin önemli etkisi olmuştur. Örneğin yaşantı tarzı hakkında hiçbir fikir sahibi olmadığımız bir kültür hakkında belgesel ve sinema filmleri izleyerek, internetten araştırma yaparak rahatlıkla fikir sahibi olabiliriz.

Ancak farklı toplumları ve kültürleri tanımanın içerdiği bir takım risklerde vardır. En büyük risk ise kendi toplumumuz ve kültürümüz ile var olan benzerlikleri aynılık olarak sanmamızdır. İki farklı kültür ve toplum, birbirleriyle aşırı derecede benzer yaşam tarzına sahip olsa da dünyayı algılayış biçiminin farklı olduğu unutulmamalıdır. Hatta aynı kültür ve toplum içerisinde dahi dünyayı algılayış şekli farklılık gösterebilmektedir.

Ülkemizden örnek verecek olursak ülkemizin batısında bir insan, eşi kendisini aldattığı zaman ondan boşanarak yaşamını sürdürürken, ülkemizin doğu kısımlarında bu durum namus davasına dönmekte ve bir insan, eşi kendisini aldattığı zaman onu öldürmektedir. Aynı toplum ve kültür içerisinde dahi bu kadar uç farklılıklar olabiliyorken farklı kültürlerin ve toplumların %100 uyuşmasının ve küresel kültürün ortaya çıkmasının imkanı yoktur. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden olan İngiltere'de dahi kuzey ve iç bölgelere doğru gidildikçe kendisini aşırı hissettiren İngiliz kültürü, bir yabancıyı oldukça rahatsız edebilmektedir.   

Toplumlar ve kültürlerde insanlar gibi farklı genetik yapılara sahiptir. Her toplum ve kültür, kendisine ait izler taşır. Bu yüzden teknoloji, farklı toplum ve kültürleri birbirine yakınlaştırsa da o genetik yapılar ve izler, kendisini hissettirmeye başlayınca ayrışma olur. Bu nedenle de teknolojinin, farklı toplum ve kültürleri bir araya getirerek ortak bir kökte birleştirmesi mucize olarak bile gerçekleşecek bir olgu değildir. Türk her daim Türk, İngiliz her daim İngiliz, Alman her daim Almandır.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!