Kültürel Kargaşa

Kültürel Kargaşa

Toplumumuzda batı kültürüne olan özenti aşikardır. Batı kültüründen her zaman övgüyle söz edilirken, kendi kültürümüz yerden yere vurulur. Hatta kendi kültürümüze uyarak yaşayanları yobaz olarak görürken, batı kültürüne göre yaşayanları modern olarak görürüz. Yani kendi genetik yapısına uygun olarak yaşamak bizim toplumumuzda suç.

Konuyu biraz derinleştirecek olursak siz, Ahmet’siniz ya da Ayşesi’niz. Ahmet, kendi olarak yaşamayı seçmiyor da Mehmet olarak yaşamayı seçiyor. Ayşe, kendi olarak yaşamayı seçmiyor da Fatma olarak yaşamayı seçiyor. Ahmet, kendi kişisel özelliklerini yerden yere vururken, Mehmet’in kişisel özelliklerini göklere çıkartıyor. Aynı şekilde Ayşe, kendi kişisel özelliklerini yerden yere vururken, Fatma’nın kişisel özelliklerine övgüler yağdırıyor.

Ne kadar saçma değil mi?

İşte bir toplumun, kendi kültürüne göre yaşamayıp da başka kültüre göre yaşamaya çalışması, kendi kültürünü yerden yere vururken, başka kültüre övgüler yağdırması da böyle saçma. Bu saçmalık, toplumları kimlik bunalımına itiyor. Zamanla kendine has değerleri yitirmesine yol açarak, başkasından aldığı ödünç değerlerle yaşamaya mecbur bırakıyor. Ondan sonrada içinden hiç kimsenin çıkmayı başaramadığı büyük bir kültürel kargaşa yaşanıyor.

İşin en üzücü tarafı ise böyle bir kültürel kargaşa içerisine düşmüş toplumun evlatlarının, bu kültürel kargaşa içeirisinde ne yapacağını, nasıl davranacağını bilemez halde yetişmesidir.

Bizde bu durumu açıklayan çok güzel bir cümle vardır:

‘Ne doğulu olabildik, ne de batılı’

Bir topluma yapılabilecek en büyük kötülük o toplumun gençlerini Araf’ta bırakmaktır. Çünkü o zaman yetişen nesil sağlıklı yetişmez. Sağlıklı yetişmeyen bir nesil ise canlılığını ve iç dengesini koruyamaz. Her an bir korku içerisinde yaşar. Bu korkunun yol açtığı gerginlik ve insanlara karşı olan nefret, toplumda şiddeti doğurur.

Unutmayalım ki bizim toplumumuzu, ekonomi ya da savaşla kimse yıkamaz. Bizim toplumumuz, gençlerimiz bir Türk gibi değil de bir Alman, bir Amerikalı gibi yaşamaya kalktığı zaman yıkılır.  

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!