Sadakatle Dinlemek

Sadakatle Dinlemek

İnsanları, sadakatle dinlemediğmiz için bize anlatmak istediklerini anlayamıyoruz. Bunun içinde yapıcı değil, yıkıcı oluyoruz.

İnsanlara baktığımız zaman herkes yanlış anlaşılmaktan şikayetçi. Bir insanın yanlış anlaşılmasının tek açıklaması karşısındaki kişinin, onu sadakatle dinlememesidir. Karşısındaki kişi, onu sadakabiz, toplum sadakatle dinlemeyince karşı tarafa gönderdiği sözlü ya da sözsüz mesajlar doğru yorumlanmamakta ve bu da sorun teşkil etmektedir.

Biz, toplum olarak dinlemeyi pek sevmeyiz. Kendimizi, birilerine sürekli ispat etmek zorunda olduğumuz için sürekli konuşmak isteriz. Ayrıca dinlemek bizim için bilgisizlikle eş değerdir.

‘Hiçbir şey bilmiyor ki konuşsun.’

Çocukluğumuzdan beri beynimize kazınan bu söz, ilerleyen yaşamımızda bize, kendimizi dahi kaybettirmektedir. Oysa susmak bilmemek değildir. İnsan, susarak da karşı tarafa çok şey anlatır.

Yasşamda bize en fazla zarar veren iki ihmalimiz vardır. Susmamak ve dinlememek. Konuşmaya verdiğimiz değerin üçte birini susmaya ve dinlemeye verseydik çevremizi, doğru ve derinlemesine gözlemleyebilirdik.

Toplumumuzda herkesin aynı anda konuştuğu, kimsenin kimseyi dinlemediği anlara çok sık rastlarız. Konuşmaya bu kadar hevesli bir toplumda yetişen gençlerimizde, ‘Çok konuşan kazanır’ algısı oluşması gayet normaldir. Gençlerimizin şunu çok iyi bilmesi gerekir ki çok konuşan değil, sabır ve sadakatle dinleyen kazanır. Çok konuşan değil, sabır ve sadakatle dinleyen bilir.

Dünyanın en akıllı insanları dinleyen, en ahlaklı insanları dinleyen, en erdemli insanları dinleyen, en etkin insanları dinleyen insanlardır. Özellikle gençlere en önemli tavsiyem çok fazla konuşmayın. Konuştukça kaybeder, sadakatle dinledikçe çok şey kazanırsınız. En önemlisi de sadakatle dinledikçe kendinizi bulursunuz.  

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!