İçimizdeki Dünya
Mahfi

İçimizdeki Dünya

Reklam

Dış dünyayı olduğu gibi kabullenmektense kendi değerlerimize göre yontmayı sevdiğimiz için çevremizi, kendi dünya algılarımıza göre dizayn etmeye bayılırız. Çoğu zamanda bunu, kendimizi çevremize kabul ettirmekle karıştırırız.

Dışımızdaki dünya ile içimizdeki dünya kesinlikle birbirinden bağımsız değildir. Dışımızdaki dünyanın içimizdeki dünyaya, içimizdeki dünyanında dışımızdaki dünyaya yansımaları olur. Bu yüzden iç dünyamızı ne kadar çevremizden saklamaya ya da korumaya çalışsak da iç dünyamız, çevremizden gelen pozitif ya da negatif geri bildirimlerden etkilenir.

Belki farkında değiliz ama sürekli başkalarını suçlayarak yaşıyoruz. Böylelikle çok kıymetli olan vaktimizde boşa gidiyor. İç dünyamızın sönüklüğü, çevremize kendimizi yeterince ifade edemeyişimiz ve insanların bizi anlamadığını düşünmemiz, çevremizle olan ilişkilerimizde kopukluğa yol açıyor.

Oysa kendi değer sistemlerimiz ile çevremizdeki insanların değer sistemlerini uyumlu hale getirmeye çalışsak fakir olan yaşantılarımızı daha da zenginleştirebiliriz. Ancak bunu yaparken ödünü devamlı kendi kişiliğimizden vermemeye, geçmişteki tecrübelerimizi kullanmaya özen göstermeliyiz. İç dünyamız ile dış dünyamız arasında bir uyum sağlamayı başardığımız takdirde iç dünyamızda yaşadığımız şiddetli çatışmalarında sona erdiğini fark edeceğiz.

Yaşantımızdaki temel taş, iç dünyamızdır. Kişiliğimizi, davranışlarımızı, yaşama karşı tavrımızı, azmimizi iç dünyamız belirler. İç dünyalarında kıyametler kopan insanların yaşantılarına bakıldığı zaman büyük bir karmaşıklık içerisinde olduğu görülür. Kendilerini, içini bir türlü dolduramadıkları bir boşluğun içerisinde hissederler. Kendi iç dünyalarını anlamlandıramadıklarından dışardaki dünyayı da dışlarlar. Kendi iç dünyalarının karmaşası içerisinde kaybolduklarından zamanla kendilerini dahi tanıyamaz hale gelirler.

Çevremizle barışık yaşamak istiyorsak ilk önce kendimizle barışık olmalıyız. Büyük değişimlerin altına imza atmak ve insanlarla etkili iletişim kurmak istiyorsak öncelikle iç dünyamızda gerekli değişimleri yapma cesaretini göstermeliyiz. Özgün bir yaşam için özgün bir iç dünyaya ihtiyacımız olduğunu hiçbir zaman unutmamalıyız.

             

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Survivor 20 Mart 2019 Ödül Oyununu Kim Kazandı - Hakan’ın Elenmesinden Sonra Neler Yaşandı?
Survivor 20 Mart 2019 Ödül Oyununu Kim Kazandı - Hakan’ın Elenmesinden Sonra Neler Yaşandı?
Survivor 19 Mart 2019 Kim Elendi? Survivor’da Atakan mı, Bora mı, Hakan mı Elendi?
Survivor 19 Mart 2019 Kim Elendi? Survivor’da Atakan mı, Bora mı, Hakan mı Elendi?