Yöresel Kültür
Mahfi

Yöresel Kültür

Reklam

Günümüzde yöresel kültür dışlanarak üst kültürden bahsedilmektedir. Ancak üst kültürün karmaşık sembolleri, insanlığın düşünce dünyasını alt üst etmiştir.

Yöresel kültürün dışlanmasında televizyon, internet, sosyal medya ve cep telefonu gibi teknolojik imkanların büyük etkisi olmuştur. Çünkü bu teknolojik imkanlar, yöresel kültürün farklılaştırdığı insan davranışlarını ortadan kaldırarak insan davranışlarını, büyük ölçüde birbirine benzetmiştir. Hatta farklı kültürdeki insanlar bile birbirine benzer davranışlar sergilemeye başlamışlardır.

Şimdi bunun neresi kötü diye düşünebilirsiniz. En başta insana kimliğini kazandıran yöresel kültürdür. İnsanlar, eskiden yetiştikleri yöresel kültüre özgü yaşam tarzı geliştirirken, günümüzde birbirine benzeyen insan davranışları bu özgünlüğü ortadan kaldırmış ve insanları kimliksizleştirmiştir.

İnsanlar, eskiden kendi yöresel kültürüne göre dünyayı algılarken, günümüzde bahsedilen küresel kültür, insanların dünyayı algılayış şekillerini karmaşlıklaştırmış, hatta insanların bireysel bütünlüğünü dahi paramparça etmiştir. Bu açıdan bakıldığı zamanda yöresel kültürün çöküşü insanlık için adeta facia olmuştur.

Yöresel kültürden kopuş, insanların yaşamlarını fakirleştirmiştir. Çünkü yöresel kültürün içerisinde barındırdığı zenginliğin insan yaşamına yansıması yok olmuştur. Ayrıca insanlar, yöresel kültürden kopmadan önce birbirlerine karşı daha samimi davranırken, yöresel kültürden kopuşla birlikte insan ilişkileri de yüzeyselleşmiştir.  

Günümüzün yukarıda sayılan teknolojik imkanları, insanlığın gelişimi açısından büyük bir avantaj kabul edilse de aslında insanlığın çöküşünde baş aktör olmuştur.

İstanbul’da yaşayan birinin yaşantısı ve davranışları ile Ardahan’da yaşayan birinin yaşantısı ve davranışları birbirine benzeyince yaşamda çekilmez oluyor. Bizler, yöresel kültürün yaşamımıza kattığı renkleri kendi ellerimizle soluklaştırdığımız için kimliğimizi bir türlü bulamıyoruz. İstanbullu, İstanbullu gibi Ardahanlı, Ardahanlı gibi yaşamaya tekrar başladığı gün yaşamlarımızda renklenecektir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yemekteyiz'de 16 Kasım 2018 Haftanın Birincisi Kim Oldu? Yemekteyiz 16 Kasım 2018 Puanlama
Yemekteyiz'de 16 Kasım 2018 Haftanın Birincisi Kim Oldu? Yemekteyiz 16 Kasım 2018 Puanlama
Gelinim Mutfakta 16 Kasım 2018 Haftanın Birincisi Kim Oldu? 16 Kasım Gelinim Mutfakta Kim Elendi?
Gelinim Mutfakta 16 Kasım 2018 Haftanın Birincisi Kim Oldu? 16 Kasım Gelinim Mutfakta Kim Elendi?