Nasıl Davranıyoruz???

Nasıl Davranıyoruz???

Çoğumuz, yaşantılarımızda sıkıntılı sınavlardan geçmekteyiz. Bu sınavların farkında olan insanlar, yaşamın kendilerine verdiği dersleri iyi değerlendirerek yaşamlarını baştan aşağı değiştirirken, farkında olmayanlar ise ‘Ben ne yaptım da bunlar benim başıma geldi?’ modunda isyankar tavırlar takınırlar.

İnsanların, yaşamlarındaki davranışlarını sorgulaması lazım. İçlerinden geldikleri gibi samimi mi davranıyorlar, yoksa yaşamdaki davranışları duygularına mı yansıyor?

Bizler, Türk kültürüyle yetişiyoruz ama bir Avrupalı gibi davranmaya kalkıyoruz. Bu yüzden kendi kültürümüzün davranışımız üzerinde doğuracağı olumlu etkilerden istifade edemediğimiz gibi sürekli bir kişisel çatışma yaşıyoruz. Kendimizi yeterince ifade edemediğimiz için yüz ifadelerimiz sürekli somurtkan. Kendi kültürümüzün içerimizde yeşerteceği yaşam sevincini ayrık otu görevi gören Avrupa kültürünün söndürdüğünü artık anlamamız gerekir.

İnsanlar inandıkları gibi yaşamazlarsa, yaşadıkları gibi inanmaya başlarlar.’

Bu sözü duymayanımız yok gibidir. Bu değerli ve çok şey anlatan sözü şöyle de uyarlayabiliriz;

İnsanlar içlerinden geldikleri gibi davranmazlarsa, davrandıkları gibi yaşamaya başlarlar.’

Davranışlarımız, yaşantılarımızı şekillendirir. İçimizden geldiği gibi yani özümüz olan Türk kültürüne göre davranmaya başladığımız zaman kendimizi yaşam karşısında daha güçlü hissederiz. Ama suni olan Avrupa kültürüne göre davrandığımız zaman özümüzle yaşayacağımız çatışma, bizleri yaşam karşısında zayıf düşürür.

Şimdi soralım;

Nasıl davranıyoruz?

Doğal mı?

Suni mi?   

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!