Fatma Eyi’nin Muhteşem Hayat Hikayesi

Fatma Eyi’nin Muhteşem Hayat Hikayesi

Kocaeli Değirmendere sahilinde gezerken yazar ve şair olan bir hanımefendiyi tanıdım. İsmi Fatma Eyi. Kendisi doğuştan %90 özürlü olmasına rağmen hayatla dişe diş mücadele etmiş. Üstelik bu mücadelesinden hiçbir zaman yılmamış.

Bir gün bana yaşam mücadelesiyle, yaşama karşı duruşuyla, davranışıyla, yaşam tarzıyla örnek bir insan göster deseler hiç tereddüt etmeden Fatma Hanımı gösterirdim. Bu zamanın kötülüklerden, fenalıklardan kokmuş dünyasında insanlara saygımı ve sevgimi yitirmek üzereyken Fatma Hanım, bana yeniden yaşam enerjisi verdi. Onunla, insan olduğumu yeniden anladım. Onun sayesinde uzun zamandır utandığım insanlığımdan yeniden gurur duydum.

Fatma Hanım, aktif konuşamıyor. El ve ayak işlevleri normal bir insan gibi değil. Tekerlekli sandalyede yaşamını sürdürüyor. Ama yaşamın kendisine yaşattığı bütün zorluklarla mücadele edebilecek gücü ve cesareti var. Her şeye rağmen güleç bir yüze sahip. Bir çoğumuz, suratımız asık yaşarken o, insanların yüzüne gülümsüyor. Hayata tebessüm ediyor. Gözlerinde umudu görebiliyorsunuz. O, bütün bedensel engeline rağmen yaşama küsmemiş, tam aksine ben buradayım diyor.

O, bu güç ve enerjiyi nereden alıyor?

Bu işin sırrı ne?

Bu sorular, kafanızı kurcalıyor olabilir. Aslında işin sırrı çok basit. O, tüm gönlüyle Allah’a iman etmiş. Yaşamdaki sabrını, gücünü, cesaretini ve pozitifliğini bu iman gücü ile elde ediyor. O, doğuştan engelli olmasına rağmen kendisini hiçbir zaman engelli hissetmemiş. Önüne çıkan engellere teslim olmaktan ve yılgın yaşamaktansa, engellerle mücadele ederek ve o engelleri aşarak güçlü olmayı tercih etmiş. Aşamadığı engeller olduğu zamanda bizim gibi yaşama isyan etmemiş. Aşamadığı engelleri önüne açılacak yeni kapılara vesile olarak görmüş. Her zaman yaşama pozitif bakmayı başaran bir insan tanımak istiyorsanız Fatma Hanımla tanışmanızı kesinlikle tavsiye ederim.

Fatma Hanım, insanlar için asıl engelin bedende değil, zihinde olduğunu düşünüyor. Bunu düşünmekle de kalmıyor. Başarılarıyla bunu herkese ispatlıyor. Onun bedeni engelli olabilir ama kuşlar kadar özgür yüreğiyle hayallerinin peşinde koşuyor. Yaşama dair umutları var. Gözlerinin içi gülüyor. Yüreğinin temizliği yüzüne yansımış. Yüzüne baktınız mı yüreğinize ferahlık geliyor.

Ve en önemlisi de ne biliyor musunuz?

O, %90 engelli bedenine rağmen insanları sevmeyi biliyor. Diliyle olmasa da yüreğiyle şarkı söyleyebiliyor.

İnsan olmanın haklı gururunu yaşamak istiyorsak Fatma Hanımı anlamalıyız. Yaşamın değerini anlamak için Fatma Hanımın sesine kulak vermeliyiz. İçimizdeki engelleri aşmak istiyorsak Fatma Hanımla el ele vermeliyiz.

Fatma Hanım, %90 özürlü bedeniyle dilenerek yaşamını kazanmaya çalışsa merhameti yüksek toplumumuzda çok rahat geçimini sağlardı. Ama o, insanlara yük olmaktansa umut olmayı tercih ederek 14 yaşında şiir yazmaya başladı. Yazdığı şiirleri ‘İçimdeki Ben’ adlı eserinde toplayarak insanların istifadesine sundu. Ayrıca ‘Yüreğimle Koşuyorum’ adlı biyografik romanı ve ‘Mutluluk Uzak Değil’  adlı romanıyla insanların yüreklerine umudu, sevgiyi aşıladı. İnsanlara, hayal etmeyi yeniden öğretti.

Kanadı kırık yüreğinizi Fatma Hanımın eserleriyle tedavi edebilirsiniz. Hayallerinizin peşinde koşacak gücü, kaybettiğiniz yaşam sevincini onun eserlerinde bulabilirsiniz. Fatma Hanımın eserlerinden herkesin istifade etmesini tavsiye ederim.

Teşekkürler Fatma Hanım. Bedensel engelinize rağmen insanlığa, insanlık dersi verdiğiniz için. İnsanlara yük değil, umut olduğunuz için. İnsanlığa hayal etmenin ne kadar değerli olduğunu yeniden öğrettiğniz için. Esas hazinenin özgür bir yürek olduğunu insanlığa yeniden hatırlattığınız için. Yaşam mücadelenizle bizi, kendimizden utandırdığınız, bedbaht halimizi bize gösterdiğiniz ve bizlere ayna olduğunuz için. Her şey için çok kocaman TEŞEKKÜRLER...

Saygıyı sonuna kadar hak eden insana, sonsuz saygılarımla...    

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!