Mağaralarda Yaşamış Atalarımız

Mağaralarda Yaşamış Atalarımız

Bugün kime sorarsanız sorun mağaralarda yaşamış olan atalarımızdan daha özgün bir yaşantıya sahip olduğumuzu söyler. Ancak iş, sadece söylemekte bitmediği için durum hiç de öyle değildir.

En başta mağaralarda yaşamış olan atalarımızın yaşamı değerlendirdikleri gibi yaşayacak enerjileri vardı. Yani inandıkları gibi yaşıyorlardı. Biz ise her ne kadar aksini iddia etsek de yaşadığımız gibi inanıyoruz.  

Mağaralarda yaşayan atalarımız, kendilerine kimlik kazandıran özellikleri kendileri belirlerken, bize kimlik kazandıran özellikleri teknolojik aletler belirlemektedir. Örneğin bilgisayar, cep telefonu gibi. Yani yaşantılarımızı, teknolojik aletlerin çizdiği doğrultuda şekillendiriyoruz.

Mağaralarda yaşayan atalarımız, elde ettikleri bilgiyi yaşamlarına işleyerek kendilerini geliştire geliştire insanlık bugünlere geldi. Onlarda, bizler gibi özenti ve kıskançlık içerisinde yaşasalardı bizler, bugün hala mağaralarda yaşıyor olurduk.

Mağaralarda yaşayan atalarımızın yaşama karşı tavırları netti. Bizim gibi karmaşık duygular içerisinde ne yapacağını bilemez halde değillerdi.

Mağaralarda yaşayan atalarımız, ayaklarını bir adım geriye atmak için değil, bir adım ileriye atmak için çaba sarf ederlerdi. Bizlerin ayakları ise sürekli bir adım geri gide gide insanlığı, el birliğiyle bugünkü rezil haline getirdik. Rezil diyorum. Çünkü çocukların öldürüldüğü bir dünyada insanlığa rezil demekten başka bir kelime bulamadım.

Mağaralarda yaşayan atalarımız, bizim gibi şaşkın ve öfkeli değillerdi. Onlar, yaşamdan ne istediğini bilen ve isteklerini gerçekleştirmek için mücadele eden insanlardı.

Anlayacağınız laf ile peynir gemisi yürümüyor. Tıpkı adamım demekle adam olunmadığı gibi.

Şimdi ‘Kim daha özgün?’ sorusunun cevabını siz verin.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!