Farklı Dünyalar

Farklı Dünyalar

Kendimizden farklı dünyaların olabileceğini hiç aklımıza getirmediğimiz için her şeyi kendi düşünce dünyamıza göre yorumluyoruz. Oysa farklı dünyaları algılayabilsek kendimizi farklı dünyalara açarak o dünyaların zenginliğinden de isitfade edebileceğimiz gibi çevremizdeki insanları da daha iyi anlayabileceğiz.

Düşünce dünyamız bizleri nasıl şekillendiriyorsa, başkalarının düşünce dünyaları da başkalarını öyle şekillendiriyor. Bu yüzden bizim gibi düşünmeyen insanlara da saygı göstermek zorundayız. Aksi bir durum kendimiz haricindeki kişileri reddetmek olur ki bu da insanlarla iletişimimizde kopukluğa neden olur.

İnsan, yaşadığı toplumun bir parçasıdır. Kendisini yaşadığı toplumdan soyutlamaya kalkarsa en büyük ihaneti kendisine etmiş olur. Çünkü sürekli bir gerginlik, tereddüt ve güvensizlik içerisinde yaşamaya kendisini mahkum eder. Yaşadığı toplumun şifrelerini çözemediği için toplumsal değerlere aykırı davranacağından sosyal yaşantısında başarısız olur.

İnsan, farklı dünyaları algıladığı ve anlamaya çalıştığı sürece o dünyalara doğru mesajlar gönderir. Bu da kişinin farklı dünyalarda kendisini hissettirmesi demektir. Unutmayalım ki kendimizi farklı dünyalarda ne kadar hissettirirsek yaşantılarımızda o kadar huzurlu olur. Ancak herkes anlaşılmak isterde, anladığı ölçüde anlaşılacağını bir türlü anlamak istemez.

Yaşantılarımız, her geçen gün daha karmaşık hale gelen yaşamdan etkilenmektedir. Çoğu zaman kendimizi dahi çözemediğimiz zaman dilimleri yaşarken, farklı dünyaları anlamakta doğal olarak zorlanabiliriz. Bu zorluğu aşmaya çalışmaktansa bir barkod gibi kodlanmış yaşamlar yaşamayı tercih etmekte ve herkesin, bu koda uymasını istemekteyiz. Koda uymayan mesajlar göndereni hemen aykırı olarak algılamakta ve kendimizi mesaj gönderene karşı kapatmaktayız. Bu da farklı dünyalara saygı duyarak yaşantılarımızın gelişimini engellemektedir.

İnsanlarla iç içe bir hayat yaşamak ve sıkı sıkıya bağlı ilişkiler geliştirmek istiyorsak insanları anlamalı ve kendimizi en iyi şekilde ifade etmeliyiz.

Farklı dünyalara saygının kendimize saygı olduğunun bilincinde olmak dileğiyle...

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!