Kimlik Bunalımı

Kimlik Bunalımı

İnsanlar için esas zenginlik, ruhsal zenginliktir. Maddi zenginliğe önem veren insanlar, bedenleri ile ruhlarını ayrı ayrı düşünürken, ruhsal zenginliğe önem veren insanlar için beden ve ruh bütünsellik arz eder.

Günümüz insanlığı, maddi zenginliğe önem vererek yaşadığı için müthiş bir kimlik bunalımı içerisindedir. Öyle ki herkes, birbirini eleştirmek için birbirinin hatasını kollamakta, pozitif şeyler vuku bulduğu zamanda kıskançlık dürtüleri devreye girmektedir. Günümüz dünyasının kan kokmasının başlıca sebebi de ruhsal açıdan fakir olan insanlığın, ruhun örtüsü olan bedeni amaç haline getirmesidir.

İnsanlığın içerisinde bulunduğu kimlik bunalımından çıkarak ruhsal zenginliğe kavuşması için bedeninin isteklerinden zaruri ihtiyaçları dışında kaçması gerekir. İnsanlar, bedenlerini negatif bir varlık olarak algılayıp elbette bedenlerine yabancılaşmayacaklar. Önemli olan bedeninin isteklerini bilinçli şekilde yerine getirmek ve kendisini ahlaksızlığa iten bedensel arzulara karşı dirayetli olabilmektir.

İnsanlar, kendisini ve çevresini en iyi şekilde tanıyıp değerlendirdikten sonra yaşama karşı tavır almalıdır. Böylelikle yaşama karşı en doğru tavrı takınan insan, zamanını ve enerjisini en iyi şekilde değerlendirerek dolu dolu bir ömür yaşayacaktır. Ayrıca kendisini tanıyan insan, kendisini daha iyi ifade edebileceğinden toplumdaki insanları ve onların davranışlarını da en iyi şekilde analiz eder..

Toplumdaki genel kanıya bakıldığı zaman insanlar, daima karşı tarafa ön yargılı yaklaşmakta ve yaşama karşıda cesaretsiz davranışlar sergilemektedir. Kimlik bunalımı içerisinde olan günümüz insanlığı, kendisine karşı nasıl davrandığını ise hiç sorgulamamaktadır. İnsanlar, maaalesef sadece topluma karşı değil, kendilerine karşıda gerçek duygu ve düşüncelerini örtmek için yoğun çaba sarf etmektedir.

Kimlik bunalımı içerisinde olan insanlık, kendisiyle çatışmaktadır. Yaşantılarını düzene sokacak olan normların, özgürlüğünü kısıtladığını düşünmekte ve saldırgan davranmaktadır. Bu kimlik bunalımına sosyal rollerin üzerlerine yıktığı ağır sorumlulukta eklenince yaşamını kontrol edememekte ve tepkiler kendiliğinden ortaya çıkmaktadır.

Kendi arkasına gizlenen insanlığın, bir adım öne çıkmasının vakti geldi de geçiyor bile.

             

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!