Siyah Beyaz Resimler

Siyah Beyaz Resimler

Günümüzde her şey renkli ama yaşamlar renksiz. Belki de bunun için halen siyah beyaz resimlerde ararız huzuru. O günlerde resimler siyah beyazdı ama yaşamlar renkli, hayaller masum, insanlık had safhadaydı.

Günümüzün renkli dünyasında siyah beyaz resimlerin üzerine dökülen gözyaşlarımız, yitirdiğimiz insanlığımızın sessiz çığlıklarıdır.

Gidin yaşlı bir çınar ağacı bulun ve karşısına oturun sohbet edin onunla. İnsanlığın, kendisine nasıl yazık ettiğini size anlatsın.

Yaşamda huzur arıyorsanız yapmanız gerekenler çok basit ve masrafsız. Mesela teneke bir kutuya çiçek ekin. Toprak sahada mahalleliyle bir futbol maçı yapın. Walkman ile müzik dinleyin. Eskiden yaşanan aşk hikayelerini okuyun. Kömürlü sobanın üzerinde kaynayan güğümden çıkan tıkırtıları dinleyin. Bunlar yapılabileceklerden sadece birkaç tanesi.

Günümüz insanları ile eski insanlar arasındaki en önemli fark ise günümüz insanları sadece kendini seviyor. Eski insanlarda ise toplumsal bir sevgi ve duyarlılık vardı. Sadece kendini seven ve düşünen günümüz insanları alabildiğine bencilken, toplumsal sevgi ve duyarlılığı olan eski insanlar ise alabildiğine cömerttiler. Siyah beyaz resimlerdeki huzurun sırrıda bu cömertlikte saklıdır.

Eskiden evlerimiz topraktan kerpiç evlerdi. Bu toprak evlerde yaşayan insanlar, toprak gibi yufka yürekliydi. Günümüzün beton binaları, insanların gönüllerini de betonlaştırdı. Gönüllerdeki kirlilik yaşamlara yansıdı. Hatta yüzlerimize. Eski insanlar, aynayla barışıktı. Aynanın karşısına geçer ve saatlerce kendini izlerdi. Aslında izledikleri gönüllerindeki temizliğin yüzlerine yansımasıydı. Şimdinin insanları ise süslenmek olmasa aynaya dahi bakmayacak. Gönüllerindeki kirliliği yüzlerinde oluşturduğu siluetten nefret ediyorlar. Adeta kendilerinden iğreniyorlar.

Hala siyah beyaz resimlerde ararız huzuru. O günlerin kaybolmayan ve hiçbir zaman kaybolmayacak anılarında. O anıların içerisinde gezindikçe insanlığı kaç kere katlettiğimizi de lütfen düşünelim!

             

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!