Hükümsüz

Hükümsüz

Kuşlar kadar özgür yaşayamadığımız şu dünyada hangi yaşantının hükmü olabilir ki?

Kuşlar kadar ufku göremediği için zihnimiz, göz pınarlarımız kurudu. Ruhumuz, kızıl ateş rengine büründü. Yüreğimizi hınçla doldurduk.

Kimden, nryin intikamını almaya çalıştık?

Onu dahi bilmiyoruz.

Bedenimiz bir can taşıyor. Ama o can bedene ağır geliyor. Gençliğimizin en güzel çağlarında ömrümüzün son demlerini yaşar gibiyiz. Kelimenin tam anlamıyla korkuyoruz. Ama korkumuz ölümden değil, yaşamaktan. Bunun içinde diyecek bir sözümüz yoktur. Nutkumuz tutulmuş, modern şehirlerin kalabalıkları ve gürültüsü içerisinde sessizliğe gömülmüş yalnızlığı yaşıyoruz.

Yaşamlarımızı, zengin insanlar gibi cimri yaşamak yerine fakir insanlar gibi cömert yaşamalıyız. Ancak günümüzün moda sapkını görüntüye önem veren insanları, kendilerini ilmi açıdan yetiştirmedikleri için fakirin cömertliğini anlayamazlar.

İnsan, başkasının etiketinden faydalanarak kendisine değer katmayacak. Kendi etiketini, kendisi emek harcayarak oluşturacak. Düşünerek yaşayacak. İnsan, makamı, mevkisi ya da parası ile değil, kişiliği ve karakteri ile ağır olacak.

Bizler, karanlık gökyüzüne bakıldığı zaman fark edilmeyen sönük yıldızlar gibiyiz. Yaşamlarımız hükümsüz. Düzensiz ve plansız öylesine yaşadığımız için ayrık otları gibi birbirimizin yetişmesini engelliyoruz. Lüzumsuz muhabbetler ve dedikodu ile zamanımızı heder ediyoruz.

Birbirimizi rahatsız etmeden yaşamaya çalışmalıyız. Her halimizle, her anımızla ve her davranışımızla örnek olmalıyız. Yaşamdan yana karın ağrılarımız varsa bunu çevremize yansıtmadan kendi iç alemimizde halletmeliyiz. Başkalarının yumuşak karnını fırsat olarak algılayıp istifade etmeye çalışmamalıyız. Homurdanarak ayrık otları gibi yaşamak yerine yaşamlarımıza hedefler koyarak adam gibi yaşamalıyız.

İşin özü yaşıyorsak bir hükmümüz olmalı. Aksi hükümsüz yaşamaktır ki bu da insanı helak eder.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!