Kral mıyız? Sefil mi?

Kral mıyız? Sefil mi?

Bir meçhule doğru yol alıyoruz. Hiç soluklanmadan, bir an için dahi olsa durup kendimizi ve yüreğimizdeki matemi dinlemeden. Sadece koşuşturuyoruz ama ‘Koş koş nereye kadar?’ diye kendimize hiç sormuyoruz.

Yaşamlarımızı sorgulayabileceğimiz duraklarımız olmalı. Mesela sorgu durakları ya da başka bir ad olabilir. Bu duraklara geldiğimiz zaman yıpranmış olan ruhumuzu dinlemeli ve yaşamlarımızı sorgulamalıyız. Böylelikle sevimsiz ve ruhsuz halimizin farkına vararak sevmeye ve sevilmeye daha çok değer veririz.

Yaşamın sadece maddi tarafına odaklanan, bir bilinmezlik ve büyük bir manevi yoksunluk içerisinde avare avare koşuşturan insanlar, kendilerini kral sanıyorlar.

Peki;

Kral mıyız?

Sefil mi?

Bu soruya doğru yanıt verebilmek için kara kışın, ilkbaharda canlanan tabiatın, yazın, sonbaharda sararan yaprakların, kar yağışının, yağmurun ve rüzgarın sesine kulak vermek ve bize anlattıklarını anlamak gerek.

Ama bunları düşünmek bize göre zaman kaybı. Oysa düşünseydik yaşamın bilinmeyen bir denklem olduğunu anlar, içi boş ve kupkuru heveslerimizin peşinden gitmek yerine bilinmeyen bu denklemi çözmek için ömür tüketirdik.  

Ömür yaprağımızdan her geçen gün bir tane dökülüveriyor. Bizler ise dökülen yaprağa bakıp da düşünmek yerine yaşam ağacımızdaki yapraklara bakıp daha çok var diyoruz. ‘Zamana dur!’ diyebilecek kudretimiz olmadığı için yaşam ağacımızdaki o yapraklar, bir gün tükenecek.

Şunuda anlamamız gerekir ki yaşamla senet imzalamadık. Yani yaşam ağacımıza bakıp daha çok yaprağımız var dememeliyiz. Ya bir tane kaldıysa?

Bu soruyu hiç kimse, kendisine sormaya cesaret edemiyor. Çünkü yaşantılarımızın içi boş olduğundan dolayı ölümün bize bir ‘Şeb-i Arus’ olmayacağını düşünüyoruz. Ama Allah’ın rahmetinden ümit kesilmez. Birbirimize yardımcı olalım. Birbirimizin elini bırakmayalım. Hal hatır soralım. Selamlaşalım. Bir yıldız gibi hem kendi yaşamlarımızı, hem de diğer yaşamları aydınlatalım.  

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!