Milenyum Çağında Gençlik

Milenyum Çağında Gençlik

Milenyum çağının gençleri. Hayata bir şeyler katmaktansa onun getirdikleriyle yaşayan gençlik.

Hani ‘Akışına bırak!’ derler ya milenyum çağının gençliği de hayatı akışına bırakmış. Sorgusuz sualsiz yaşayan, teknoloji bağımlısı bir gençlik. Koca bir yalan içerisinde yaşayan gençlik.

Geçmişin ideallerini, değerlerini ve kültürünü yaşatmak için bugüne taşımak isteyen aileleriyle adeta nesil çatışması yaşayan gençlik. Milenyum çağı gençliğine sorsanız hepsinden aynı cevap, ‘Şimdiki yaşam tarzı böyle!’

Peki bu yaşam tarzını milenyum gençliği kendisi mi belirliyor? ya da ‘Milenyum gençliği, sosyal medya, televizyon ve internet aracılığıyla birileri tarafından yönlendiriliyor mu?

Gençliğin amaçsız yaşatılmaya çalışıldığı gerçeğini görmemiz gerekir. Kararsız, mutsuz ve adeta sadece nefes aldığı için yaşayan bir gençlik ile karşı karşıyayız. Belirsiz bir mecrada sürüklenen milenyum gençliği bocalıyor. Milenyum gençliğinin gözleri bilgisayar, telefon ve televizyon ile dumanlı.

Moda ve para ile harcanan milenyum gençliği, toplum tarafından ilgi görmediklerinden dertli. Bunun hırçınlığını ise yine toplumdan çıkarıyor. Milenyum gençliği, sınırsız özgürlük istese de bu isteklerinin sadece bir ütopya olduğunu anlamaları için kültür birikimine ihtiyaçları var. Bu kültür birikiminden yoksun kaldıkları takdirde ayrımcılık tarzı bir düşünce versiyonu içerisinde olurlar ki bu da sınıf oluşumlarının temeli olur.

Milenyum gençliği güçlü bir kişiliğe sahip olarak önce kendine sonrada insanlığa değer vermeyi öğrenemezse yaşadıkları topluma değer katmak yerine kendilerini, birilerine kabul ettirmenin peşinde koşarlar. Böylelikle kendi yaşam pusulularının yönünü kendi belirleyemeyen milenyum gençliği, topluma ve yaşama imzalarını atacak icraatları yapma imkanına hiçbir zaman kavuşamaz.

Kendinden dahi firar etmiş olan milenyum gençliği, bir an evvel yaşadığı toplumun değerlerine yaraşır bir kimliğe bürünmelidir. Bu hususta toplumda, gençliği suçlamak yerine onlara örnek olmalıdır. Toplum, gençliği kendi şemsiyesinin altına almazsa gençlikte başkalarının şemsiyesi altına sığınmak zorunda kalır ki toplum için esas felakette budur.   

  

             

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!