Matematiksel Hayatlar

Matematiksel Hayatlar

Günümüzde parasız kalmaktan o kadar korkuyoruz ki bu korku, yaşamlarımızı bereketsizleştiriyor. Evimize misafir geleceği zaman hemen hesap kitap yapacak kadar aciz hale dönüşmüşüz.

Atalarımız, bu halimize şahit olsaydı yüzümüze tükürür ve böyle bir dünyada yaşamak istemezlerdi. En başta atalarımız, misafirperverlikleri ile dünyaya nam salmışlardır. Şimdilerde ise kardeş kardeşin evine giderken önceden haber veriyor. Ansızın kapıyı çalıp içeri giremiyor. Neymiş, kendilerine göre programları olabilirmiş. Kendimizin dahi anlam veremediği acayip varlıklar haline dönüştük. Maddi ihtiyaçlar üzerine kurduğumuz yaşamlar yüzünden kendimizi o kadar ihmal ettik ki aynaya baktığımız zaman kendimizi değil de sanki başkasını görüyor ve aynadan hemen uzaklaşıveriyoruz.  

Bir de adına gün dedikleri değişik bir misafir şeklli icat edildi. Karşılıklı alışveriş. Yani bana misafir geleceksin ama beleş gelme, bir halta yarasın bari der gibi. Misafirliklerin dahi çıkar üzerine kurulduğu bir dünyada bereket arıyoruz.

Peki, hangi bereket? Neyin bereketini arıyoruz ki?

Kendimize karşı dahi samimi olamadığımız, yapmacık davranışlar ve gülüşler ile etrafımızdakileri kandırmaya çalıştığımız bir dünyada bereketsizlikten dert yakınmaya hakkımız yoktur.

Bereket, doğallık ile beraber gelir. Bizler, doğal yaşarsak sadece evlerimiz değil, yaşamlarımızda bereketlenir. Bizler, doğal olan insanlara enayi dediğimiz sürece, her şeyde matematiksel hesap yaparak banka hesaplarımızı kabartmaya çalıştığımız sürece ve niyetlerimiz dosdoğru olmadığı sürece neyin bereketini arayacağız?

Gönlü zengin olana Hazinedar verdikçe verir. Bizim, tek yapmamız gereken rızkın kefilinin Allah olduğunu hiçbir zaman unutmamamızdır. Bizler, bu bilinç ile yaşamlarımızı sürdürürsek matematiksel hayatlar yaşamak zorunda kalmayız. Rızıksız kalma gibi bir korkumuz olmaz. Ömür bereketlendikçe cepte bereketlenir. Elimiz, fakire karşı, misafire karşı, ihtiyacı olana karşı açık olduğu sürece paramız tükenmez. Mevlam, öyle yerlerden öyle kapılar açar ve öyle büyük gelirler elde edersiniz ki kendiniz bile nasıl olduğuna akıl erdiremezsiniz.

Matematiksel yaşamak yerine samimi yaşamak dileğiyle.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!