İnsan Neden Sevemez?

İnsan Neden Sevemez?

Kendisine zaman ayıramayan bir insanın, sevmek gibi bir duyguyu tanımasına imkan yoktur. Kendi kendisiyle söyleşi yapan bir insanın ufku geniş, zihni açık olur. Yaşama karşı kendini daha kolay motive eder. Bu söyleşilerle özüne inen insanın öğrendiği en güzel şey ise sevmektir. 
 
Sevmeyi öğrenemeyen ve bu duyguyu hiç tatmamış insanların ortak özellikleri ise özgüven eksikliği, empati kuramama, toplumla bütünleşememe ve yaşama karşı bir iç görü geliştirememedir. İnsan, yaşamı iyi okuduğu takdirde yaşama karşı tebessümle bakacağından öfkesini kontrol altında tutar. Öfkesinin esiri olmayan insanın yaşamında ise önemli uyuşmazlıklar olmaz. Bu insanlar, kendilerini geliştirecek fikirlerin peşinde koşar. İnsanın gönlündeki sevgiyi yıpratan hırslar, kavgalar, kibirler, çekişmeler ve korkulardır. Bunlar sadece sevgiyi yıpratmakla kalmaz, insanın kimyasını da bozar. 
 
Günümüz insanları cahil bilginler olduğu için çevresindekilerin, yaşamlarına katacakları bir şeyleri olmadığını düşünürler. Bu nedenle de kendilerini dış dünyaya karşı kapatırlar. Kendi içlerinde kendilerini öyle bir noktaya korlar ki zamanla insanlara tepeden bakmaya başlarlar. Kendi dünya görüşlerinin ve kanaatlerinin doğru olduğuna, diğerlerinin ise yanlış yolda yürüdüklerine inanırlar. Kendilerinin kusursuz olduklarını düşünmelerinin bedeli ise kısırdöngü içerisinde yaşamaktır. Bu insanlar, kendilerini belli bir çevreye mahkum ettikleri ve diğerlerinden üstün olduklarına inandıkları için sevemezler. Hatta nefretin hakim olduğu gönüllerinde sevgiye dair bir kırıntı bulunmaz. 
 
İnsan ilişkilerine büyük bir darbe vuran teknoloji yüzünden insanlar, iç huzurlarını yitirdiler. Bunun topluma yansıması ise olumsuz olmuştur. Komşunun komşusunun halinden, akrabanın akrabasının halinden, kardeşin kardeşinin halinden haberi olmadığı bir toplumda sevgiyi hakim kılabilmek çorak arazide tarım yapmak gibi bir şeydir. Çorak araziye dikilen bir fide nasıl boy vermezse, çoraklaşan gönüllerde de sevgi tohumları yeşermez. 
 
İnsan neden sevemez?
 
Gönlümüzdeki ayrık otları, ruhsal yaşantımızı bozduğu için olabilir mi?   
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!