Yalanlar İçerisinde Doğruları Ararken...

Yalanlar İçerisinde Doğruları Ararken...

Hayat, o kadar boş ki... Her şey anlamsız geliyor insana. Kendisi gibi olmak istese de olamıyor. Kapitalist sistemin sömürü düzeninin bir parçası iken olması da zor.

Yaşama sınıfsal bir açıdan bakarken kendisini büyük bir yalanın içerisinde bulan insanoğlu, yalanın içerisinde doğruları ararken kendisini kaybetti. Kendisine karşı yabancı ve yaşam sanatının acemisi olan insanoğlu, kendi yaşamının içini kendisi boşalttı. Kendisine eleştirel yaklaşamadığı için yaşamını da doğru yargılayamadı.   

Satranç oynarken yanlış bir hamle yapmamak için epey bir düşünerek ve kafa yorarak hamle yapan insanoğlunun, yaşamına yön verecek hamlelerde satranç oynarken düşündüğü kadar düşünmemesi bana çok tuhaf gelmiştir. Oysa yaşamda da yanlış bir hamle yapıldığı zaman tıpkı satranç oyunundaki gibi geri dönüp düzeltme şansı yoktur. Şundan da emin olun ki insanoğlu, satrançta hamle yapmadan önce düşündüğünün üçte biri kadar düşünerek yaşasaydı yaşamlarının içi dopdolu olurdu.

İnsanoğlu, yaşamını sorular sorarak sorgulamalıdır. Böylelikle yaşamı üzerinde kurduğu hakimiyet sayesinde daha etkili bir şekilde yaşayabilecektir. Yaşamını sorgulayarak kendi iç dinamiklerini aktif hale getiren insanoğlu, mantık ve ve duygu arasındaki dengeyi daha iyi kurarak bilinçli bir şekilde yaşayabilecektir.

Hayattaki esas görevinin insanlığa hizmet olduğunu unutan insanoğlu, yalanlar içerisinde doğruları ararken ve kendi yaşamından çaldıklarıyla başka yaşamları bir annenin bebeğini beslediği titizlikte beslerken, baltayı hiç acımadan kendi yaşamına vurmaktadır. Öyle ki başkalarının yaşamlarını beslerken kendisini ihmal eden insanoğlu, kendi yaşamını öyle bulanık hale getiriyor ki eninde sonunda kapıldığı depresyon girdabının içerisinde viraneye dönüyor.

Dünyadaki her insanın hedefi özgür bir yaşam sürebilmektir. Ancak günümüzde özgürlük ile maddiyatı eş değer gören insanlık çok büyük bir hata yapmaktadır. Çünkü özgürlük ile maddiyatı eş değer görmek kendi eliyle kendi özgürlüğünü imha etmek demektir. Özgür olmak için zengin olmak değil, kendimiz olmak gerek.

Nihai olan şu ki hiçbir zaman yalanın içerisinde doğru aranmaz. Doğru, hiçbir zaman yalanın içerisine gizlenmez. Kendisini gerçekleştirmek için yaşıyorsa insanoğlu, yaşama baktığı pencerelerin sayısını artırmaktan başka çaresi yoktur. Bunun içinde içindeki putları devirmeli ve yaşam çizgisini ufuğa doğru çizmelidir.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Dilber Ay’ın Yaşadığı Mahalleye Ölüm Haberinin Ardından Hüzün Çöktü
Dilber Ay’ın Yaşadığı Mahalleye Ölüm Haberinin Ardından Hüzün Çöktü