Yaşamın Kalbi Sokaklar

Yaşamın Kalbi Sokaklar

Şimdiki gençliğe şöyle bir bakıyorum da yazık ki ne yazık diyorum. Evlerinin kuytu köşelerinde teknolojik aletler başında gençliklerini tüketiyorlar. O gençlik elden gittin mi ‘Eyvah! Ne yaptık?’ diyecekler ama nafile. Giden ömür gibi giden gençlikte geri gelmiyor.

Oysa yaşamın kalbi sokaklarda. Günümüzde popüler olan sosyal medya koskoca aldatmacadan başka bir şey değil. Sosyal medya ortamına hapsolmuş ve bu ortamda yetişmeye mecbur bırakılan gençliğin zihin tarlası bomboş. Sosyal medya ortamında paylaştıkları içi boş ama fazla beğeni toplayan paylaşımlarla kendilerini bir halt zannediyorlar. Gençliğin içler acısı haline şahit olmak istiyorsanız genel kültür yarışma programlarını izlemeniz yeterli olacaktır. Nice üniversite mezunları, ilkokul seviyesindeki sorularda yarışmaya veda etmektedir.

Gençliğin bu acı halinin baş sorumlusu eğitim sistemi gibi gösterilse de bu baştan başa büyük bir yanılgıdır. Çünkü eğitim sistemi ne kadar kaliteli olursa olsun sokakların tadını alamayan, sokak kültüründen yoksun büyüyen gençler, kendilerini yaşama tam olarak adapte edemezler. Mesela eski topraklarla muhabbet ettiğiniz zaman kuvvetli olan genel kültürlerinde en önemli pay sokaklarındır. Sokaklarda dönen muhabbetlerde edinilen bilgiler kolay kolay unutulmaz. Sokaklar insana oturup-kalkmasını, nerede, ne zaman, nasıl konuşulacağını, dostluğun hiçbir şeye değişilmeyeceğini, yoksulluğa şükretmeyi, zenginlikle övünmemeyi, paylaşmanın ve dayanışmanın önemini, ekmeğini bölüşmeyi öğretir. Bu nedenle dünyanın en kaliteli eğitimini veren okullara gitseniz dahi bunları size öğretemez. Akademik kariyeriniz belki parlak olur ama insanlığınız zayıf kalır.  

Günümüzdeki gençlere son model bilgisayarlar, cep telefonları, oyun konsulları ve daha neler neler alsanız da mutlu olamıyorlar. Çünkü iktisat anlayışlarında kanaat ve şükür diye bir şey yoktur. Elde ettikçe daha fazlasını istiyorlar.

Oysa sokaklarda yetişen gençlik bambaşkaydı. Onların iktisat anlayışlarında kanaat ve şükür vardı. Babalarından bir top istemeye dahi utanır, harçlıklarından artırdıklarını bir araya getirerek kendilerine bir top alır ve oynarlardı. Ne o toprak sahada oynanan futbol, ne de o dostluklar ömür boyu unutulmazdı. Çünkü paylaşım ve samimiyet vardı, dost dedi mi akan sular dururdu. İktisadi olarak belki yoksuldular ama mutluydular. Çünkü gönülleri zengindi.

Bizler, eğitim sisteminden önce gençlerimizi, hatta çocuklarımızı, gönülleri ayrıştıran teknolojiden nasıl kurtaracağımızı ve mahalle kültürüyle yeniden tanışmalarını nasıl sağlayacağımızı tartışmalıyız.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!