Film Endüstrisi

Film Endüstrisi

Dünyanın her geçen gün biraz daha küçüldüğü ve küreselleşmenin en kapalı toplumlara dahi etki ettiği iddia ediliyor. Günümüzün teknolojik imkanları ve her şeye ulaşmanın kolaylığı düşünüldüğü zaman bu bir iddiadan daha ötesi demek.

Artık mekan fark etmeksizin insanlar, birbirleriyle yakınlaşarak birbirlerini etkileyebilmektedirler. İnsanlar, dünyadaki gelişmelerden anında haberdar olabiliyorlar. Bu durumda ister istemez toplumları kendi kalıplarının dışına çıkmaya itiyor. Bu noktada gözden kaçırılmaması gereken en önemli husus ise şüphesiz kültürlerin birbirlerinden etkileşimidir.

Kültürlerin birbirlerinden etkileşimini değerlendirmek ve kendi kültürünü diğer toplumlara aşılayarak ‘Tek kültür' planlayan bir takım egemen güçler, film endüstrisinin avantajlarını çok iyi kullanmaktadırlar. Şu anki mevcut duruma baktığımızda film endüstrisi çok iyi kullanılarak Kuzey Amerika’nın yaşam tarzı dünya geneline yaygınlaştırılmaktadır. Film endüstrisi haricinde diğer önemli etkenler ise internet sayesinde oldukça hızlanan veri aktarım hızı, kolaylaşan ulaşım ve yaygınlaşan görüntü aktarımıdır.

Dünyada özellikle az gelişmiş ülkelerdeki kültürel değişim incelendiği zaman Amerikan filmlerinin derin etkisi olduğu rahatlıkla fark edilir. Hatta bu derin etki ticarete dahi yansımıştır. Madonna, Michael Jackson, Walt Disney, MTV ve CNN için kültürel yaygınlaşmanın sembolleri denilebilir. Bu sembollerin kendilerini dünyaya tümüyle kapatmış olan İran ve Çin gibi toplumlara dahi etki ettiği düşünüldüğü zaman riskin boyutu daha iyi anlaşılmaktadır.

Bu sembollerin bu kadar etkili olmasında kendilerini Amerikan kültürüne ait değil de tamamıyla bağımsızmış gibi algı yaratmalarının etkisi büyüktür. En önemli tehlike ise film endüstrisi ile bu sembollere yönelik özentinin artırılmasıdır.

Bir topluma aidiyet duygusunun temeli olan kültürler için en büyük tehdit film endüstrisidir. Şunu çok iyi idrak etmek gerekir ki ekranlardan izlenen filmler göründükleri kadar masum değiller. Verdikleri subliminal mesajlarla direkt kültürleri hedef almaktadırlar. Hatta bazı yerli filmler de dahi böylesi subliminal mesajlara rastlamak mümkündür.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!