Elektronik Yakınlık

Elektronik Yakınlık

Günümüzde bilişim teknolojilerindeki gelişim insani ilişkilerin boyutunu bambaşka bir noktaya taşımıştır. İletişim ağlarının sunduğu imkanlar sayesinde insanlar birbirleriyle fiziksel temas kurmak yerine elektronik cihazlarla temas kurmayı tercih ediyorlar. Eskiden insani ilişkilerin vazgeçilmezi olan fiziksel yakınlık yerini elektronik yakınlığa bırakmıştır.

Elektronik yakınlığın insanlığa verdiği en büyük zarar ise şüphesiz sosyal ilişkileri bitirmesi olmuştur. İnsanlar, sosyal medya denilen ortamlarda hiç tanımadığı insanlarla sanal ilişkiler kurarak kendi üretimi olan bir hayat tarzını yaşamak yerine başkalarının üretimi olan bir hayat tarzını benimseyerek yaşamak zorunda kalmışlardır.

Şöyle bir düşündüğümüz zaman insanlara kendi hayat tarzını benimseyerek yaşaması için pek de şans tanınmamaktadır. Özel yaşantımızın kalbi olan evlerimiz dahi kablolu TV’lerle, bilgisayarla, cep telefonuyla, tabletle, oyun konsolları ile adeta teknolojik işgale uğramıştır. Bu teknolojik işgalin tek hedefi ise mega şirketlerin ve dünya egemenliğini elinde bulunduran güçlü devletlerin çıkarları doğrultusunda insanları yaşamaya itmektir. Aksi takdirde evimize giren teknolojik aletlerin günümüzde aldığımız fiyatlarla evinize girme imkanı yoktur.

Günümüzde internet ağı ile dizayn edilmekte olan yeni bir dünya düzeni kurulmaktadır. Küreselleşme adı verilen bu sistemde siyasi ve ekonomik sistemler yeniden düzenlenmekte, elektronik yakınlık ile insani ilişkilerin boyutu değiştirilmektedir. Bu sürecin en hissedilen etkisi ise insani ilişkilerde kendisini göstermektedir. Özgürlüğün ve kısıtlamanın, gücün ve güçsüzlüğün, zenginliğin ve fakirliğin arasında kalan insanlık bocalamakta, kendisine benimsetilmeye çalışılan hayat tarzına adeta itilmektedir.

Kozmopolitleşen dünyanın yeni düzenine ayak diretmek için yapılması gereken en önemli hamle elektronik yakınlıktan vazgeçilerek sosyal ilişkileri yeniden canlandırmaktır. Toplumlar, evlerini işgal eden teknolojik cihazlar ve kendilerine kabul ettirilmeye çalışılan yeni kültürel hiyerarşi yerine kendi kültürel hiyerarşilerine sahip çıkmalı ve yaşatmalıdır. Aksi takdirde insanlık, yeni dünya düzeninin ürünü olan birkaç mega şirketin modern kölesi haline gelecektir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!