Çağdaş Sömürü Sistemi

Çağdaş Sömürü Sistemi

Bir insanın yaşamında sağlam bir düşünce sistemi kurabilmesi için kafasının karışık olmaması ve yol haritasını doğru çizmesi gerekir. Ayrıca yaşamında daha iyisine ulaşma mücadelesi veren bir insanın ahlaki zafiyetler içerisine düşmemesi, düşünce sisteminde temel olan değerleri koruması gerekir.

Günümüzde çağdaş sömürü sisteminin her yol mubahmış gibi göstererek düşünce sistemine yerleştirmek istediği bir takım sakat icralar vardır ki bunlara çok dikkat etmek gerekiyor. Örneğin haksız kazanç elde etmek, faiz batağı, devletten kaçırılan vergi, işcisinin hakkını vermemek, rekabette adaletsizlik, işcisi yüksek maaş aldığı halde sigortasını asgari ücret üzerinden yatırmak, ihaleye karıştırılan fesatlık, stokçuluğa gidilerek insanları zor durumda bırakmak, hileli mal satarak ticarette dürüstlüğün yitirilmesi bu sakat icraların başını çekmektedir.   

Bir insan, çağdaş sömürünün bu sakat icralarını vicdanını rahatlatacak bir şekilde düşünce sistemine yerleştirmişse o insandan topluma hayır gelmez. Toplum, kamu zararlısı böyle insanları içerisinden ayıklamadığı sürece herhangi bir gelişme kat edemez. Tam aksine çağdaş sömürü sisteminin istediği gibi geri gider.

Bir toplum için en önemli icraat paylaşmaktır. Bu yüzden düşünce sistemlerinde paylaşmayı esas alan toplumlar, düşüncelerinde devamlı ötelere doğru yol alırlar. Kültür ve sosyal hayatları devamlı bir gelişim içerisindedir. Bilinçli yaşadıklarından dolayı gelişimden korkmazlar. Belli bir dönem içine düştükleri travmalardan ve çelişkilerden gösterdikleri dayanışma sayesinde en az hasarla çıkarlar.  

Çağdaş sömürü sisteminin, insanların düşünce sistemlerini yerle yeknesak ederek kendi düşünce sistemlerini insanların zihnine oturtması için birçok albenisi vardır. Örneğin magazin programları ile özendirilen ışıklı hayat bugün kırsal kesimi dahi etkisi altına aldıysa ayağımız tam manasıyla kaymadan şapkayı önümüze koyup düşünmek gerekir. Şunun da bilincinde olalım ki ‘kalbim temiz’ düşüncesi bir toplumu ahlaki yıkıma uğratmak için bireylerin zihinlerine yerleştirilmeye çalışılan bir düşüncedir.

Düşünce sistemindeki yanlışlıklar insanı bayağılaştırır. Sosyal ve kültürel hayatı çöküntüye uğratır. Yaşamlar gittikçe fabrikasyon ve robotik hale gelir ki bireysel mutsuzluğun altında yatanda budur.

Düşünce sisteminin temelindeki kriterler toplumun özüne göre şekillenirse yaşamlara samimiyet gelir. Bu hususta yetişkinler, gençlere rol model olmalıdır. Üretken, yaşama motive olmuş, kendi ayakları üzerinde durabilen, bir nesil yetiştirebilmek için düşünce sisteminin kültürümüzü yansıtması ve verimli olması gerekir. Yani cepten yemekle bir yere varamayız. Maksat cebe sürekli katkıda bulunmak olmalıdır.  

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!