Düşünür

Düşünür

Eski Alman Başbakanı Helmuth Kohl’un dünyaca çok bilinen bir sözü vardır. Halkına şöyle seslenir Helmuth Kohl, “Bizim en önemli ihtiyacımız can sıkıcı düşünürlerdir.”

Bu söz aynı zamanda bir toplumun gelişmesinin anahtarıdır. Bir toplumdaki düşünürler, insanın canını sıkarak ufkunu açmıyorsa o toplumun gelişmesinin imkanı yoktur. İnsanlığın yol göstericileri olan düşünürler, insanlığın muhakeme kabiliyetini güçlendirmeyi hedefler.

Düşünürler tarafından dile getirilen düşünceleri kendi bilgi ve tecrübe süzgecinden geçiren insanlar, kendi anlam dünyasında bir yere oturtmaya çalışır. Bu yüzden olacak ki düşünürlerin dile getirdiği düşünceler, bazı insanlar üzerinde çok derin etki bırakırken, bazı insanlar üzerindeki etkisi de yüzeysel olur.

Düşünceleriyle insanda rahatsızlık uyandıran düşünürler, insanın aklını zorlayarak, rahatsız ederek ve insanın canını sıkarak insan aklına rehberlik eder. Düşünür, hakikate giden kapıları açan anahtar gibidir.

Özgün düşünceler üretebilen düşünürlere sahip olan bir toplum için hiçbir tehlike söz konusu olamaz. Bir toplum için esas tehlike ise özgün düşünebilen düşünürlerine vebalı muamelesi yapmasıdır. Bunun en iyi örneğini Ortaçağ Avrupası’nda görmekteyiz. Ortaçağ’da özgün düşünebilen düşünürlerine vebalı muamelesi yapan Avrupa, tarihinin en karanlık dönemini yaşamıştır.  

Düşünürler, olaylara kimsenin bakmadığı açılardan bakarak insanların yaşamlarına yeni pencereler aralar. Bu açıdan bir düşünür için en büyük tehlike kendisini tekrara düşmesidir. Hatta böyle bir durum bir düşüünür için tam anlamıyla mide bulandırıcıdır. Bir düşünürün, özgün fikir üretebilmesi içinde tek ihtiyacı olan şey menfaatsiz düşünebilmesidir. Çünkü menfaat, düşünürün zihnini belli noktalara yönlendirerek onu belli bir kalıbın içerisine sokar. Bu da düşünürün, çıplak ellerle gerçeğe dokunmasını engeller.

Bir düşünürün, yanılma ve belli bir sürede olsa uyuklama gibi bir lüksü olamaz. Böylesine bir hataya düşen düşünür, çıktığı yolun devamını getiremez. Bu da kendisine inanan insanları, toplumu yarı yolda bırakmak demektir ki vicdansızlığın ta kendisi bu olsa gerek.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!