Kafamı Karıştırıyor

Kafamı Karıştırıyor

Sosyal bir varlık olan insanın yaşamını sürdürebilmesi için diğer insanlarla iletişim kurmasına ihtiyacı vardır. Küçüklükten beri bizlere öğretilen bu öğreti yüzünden insanlarla hep iletişim kurmaya çalıştık ama hiç anlaşılmaya ya da kendimizi ifade etmeye çalışmadık. Oysa yaşamdaki temel amaç anlaşılmak ve etrafımızdakileri anlamak olsaydı bugün her şey daha bambaşka olurdu.

Yaşamlarımızın, insanlarla ilişkilerimizin ne işe yaradığını bir türlü anlamadığımız için yaşamlarımızda kendimizin dahi ne olduğunu bilmediğimiz şeylerin peşinden koşuyoruz. Bir şeyler üretmek istiyoruz ama ne?

Bu soruya cevap vermek hiç de kolay değil. Yabancı bir müzik dinlerken ne dediğini anlamasanız dahi müziği kulağa hoş geldiği için bir rahatlama hissedersiniz. İşte gerek kendimizle, gerekse insanlarla olan ilişkilerimiz dinlediğimiz yabancı müzik gibi olduğundan dolayı ne üretmek istediğimizi bilmiyoruz. Aynaya baktığımız zaman tipimiz gözümüze çok hoş görünüyor ama içimizde kendimize karşı yabancıyız. İnsanlarla ilişki kurarken davranışlarına, tipine bakıyoruz ama gerçek manada onları tanımak için bir gayretimiz yoktur. Bu yüzdende ne kendimizle, ne de insanlarla anlaşabiliyoruz. Aslında her şeye dargınız ama dargın değilmiş gibi yaparak yapay mutlluluklar elde etmenin peşindeyiz.

İnsanları anlamıyorsak, bunun tek nedeni onları gerçekten dinlemediğimiz içindir. İnsanları, gerçekten dinleyerek anlamaya çalışmadıkça da insanlık değer kaybetmeye devam edecektir. İçine düşülen yaman endişelerle, keşkelerle, yaşamaya mahkum bırakıldığı kapitalist yaşam tarzı ile tükenen insanlık, adeta bir akıl tutulmasına yakalanmış ve kendisini karanlıktan aydınlığa götürecek yolu bir türlü bulamamaktadır.

İnsanlığın sesine sesimizle karşılık veremediysek, akıp giden ömrümüzde kendimize hasret kaldıysak, daha çocukken yaşlandıysak, insanlığın değil de bencilliğin tarafında yer aldıysak anlaşılmaya çalışılmadığımız, anlamaya çalışmadığımız içindir.

Eyüp sabrında yaşamak gereken bir devirde insanlığa söyleyecek tek bir sözüm var:

Sözleriniz, davranışlarınız ve yaşamlarınız sadece ve sadece kafamı karıştırıyor.  

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!