Islak Islak Üşürken

Islak Islak Üşürken

Yaşamlar üzerindeki hakimiyetin kaybedilmesindeki ana etken dil üzerindeki hakimiyetin kaybedilmesidir. Yaşamda çözülmesi gereken çok ciddi sorunlar varken, dedikoduyla ve sırf karşıdakini yere vurmak için yapılan eleştirilerle geçirilen hayatların hesabını insanlar, kendilerine dahi veremezler.

Başkalarına sarf edilen zalimce sözlerin en fazla kendisini yaraladığının ne zaman farkına varacak insan?

Şöyle bir düşünün ömrünüzde dedikodu yapmadan geçirdiğiniz bir tek gün var mı? Eger yoksa ömrünüzde bir tek gün dahi yaşamamışsınız demektir.

Her geçen gün biraz daha canınızı yakan yüreğinizdeki acıların çoğunluğunu etrafınızdakilerin acımasızca eleştirileri, aşağılamaları, takılan lakaplar, küçük düşürmeler ve ihanetler oluştururken, sırf intikam için karşımızdakilere aynı muameleyi yapıyorsak o zaman insanlığımızı ciddi manada sorgulamamız gerekir.   

İnsanların, kişiliklerindeki, karakterlerindeki ve toplumsal yaşamlarındaki kusurları ortaya çıkarmak bizlere bir şey kazandırmadığı gibi kusurlarını ortaya çıkardığımız insanlara da bir şey kaybettirmez. Bir insanın, başkasının kusurunu ortaya sereyim derken kendi ahlaksızlığını sergilediğini hiçbir zaman unutmamamız gerekir.

İnsanlar farkında olmasalar da dedikodunun ve aşağılamak için yapılan eleştirinin zararlı gücünden istifade ederek güçlü olmaya çalışıyorlar. Bu zararlı güç, insanları o kadar etkisi altına almış ki vicdanlar dahi susmuş.

Bir insan hakkında söylemiş olduğumuz olumsuz sözlerin hiçbirisini düzeltme imkanımız olmaz. Çünkü olumsuz söz bir kere ağızdan çıkmış ve kalp bir kere kırılmıştır. Biz nasıl ki kalbimizi kıran sözleri sarf edenleri affetmiyorsak, olumsuz sözler sarf ederek kalplerini kırdığımız insanlarda bizleri affetmez. 

Bazen de af diler insanlar birbirlerinden ve birbirlerini gerçekten affetmeselerde affetmiş gibi yaparlar. Bu ıslak ıslak üşümek gibidir. Ancak yalancı güneşin etkisi ile insan, ıslak ıslak üşüdüğünü hissetmez. Ve yalancı güneşe aldanırken insan, ıslak ıslak üşüyerek atar adımlarını yaşamın sonsuzluğuna.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!