Suskunluk

Suskunluk

İnsanlar için zamanın en acımasız olduğu dönemler suskun olduğu zamanlardır. İçine gömdüğü acılarıyla etrafına sessiz çığlıklar atar insan. Bir ses bekler, bazen de bir soluk. Sessiz çığlıklarına karşılık olarak. Ama ne bir ses, ne de bir soluk. Sessizlik uzadıkça ruhunu kemiren düşüncelerden kurtulmak için bilmediği yerlere gitmek ister insan. Ama kendisine her baktığında acılarını haykıran gözlerini yanında götürdükten sonra gitmenin ne anlamı var ki?

Soğuk ve yağmurlu gecelerde daha fazla susar insan. Uzun gecelerde yüreğinin sessizliğine dalar gider. Boynunu büken dertlerini, mutsuzluğunu, elde edemediği beklentilerini düşünür. Uzun zamandır mutlulukla yolunun kesişmediğini hatırlar. Hüzünlenir. Bugüne kadar fani dünyada bakiymiş gibi yaşamış olmasına, bir şey veremediği yaşamdan ve insanlardan ne kadar çok şey beklediğine bir türlü anlam veremez. İçinde bir alev gibi yanan ve bir türlü söndüremediği hırslarının esiri olmaktan utanır.

İnsan sustuğu zaman bazen şairlerin mısrasının arkasına sığınır, bazen de Picasso’nun Monalisasına. Gözlerinden süzülen yaşları gizlemek için yağan yağmurun altında ıslanırken, yaslarına, dayanamadıklarına, hiçliğine ağladıkça ağlar. Okyanusun içerisindeki milyarlarca damlacığın içerisinde yalnıztır ya her bir damlacık, işte insanda okyanusun içerisindeki o damlacık gibidir. Milyarlarca insanın içerisinde yalnızdır. Yaşadıkça daha fazla hissedilen bu yalnızlığın içerisinde çaresizce boğulur insan.

Günümüzde o kadar yalnızlaşmış ki insanlar, hani ölseler arkalarından ağlayacak bir kimsesi yok. Derdini anlatacak bir dostu. Böyle bir ortamda galiba en iyisi suskunluk. Hem insan sustukça gözler hayata daha anlamlı bakarmış.    

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!