En Büyük Günahımız

En Büyük Günahımız

İnsanlar üzerinde etkili olabilmek zor değildir. Zor olan yürekten samimi yaşayabilmektir. İnsanlar üzerinde etkili olabilmek için insanların yüreğine ulaşmak gerekir. İnsanların yüreğine ulaşmak için ise yürekten yaşamak gerekir. İşte bunu başaramadığımız için insanlar üzerinde etkimiz sıfır.

İnsanlar üzerinde etkimiz sıfır olunca iğnelerimizi onların yüreğine batırmaktan çekinmiyoruz. Yaşamdaki en büyük zevkimiz insanların canını acıtmak, onların değerini düşürmek ve laflarımızla onları dövmek oluyor.

İnsanların yüreğinde bıraktığımız yara ile kendi yüreğimizdeki yara arasında aslında pek de bir fark yoktur. Çünkü kendi yüreğimiz yaralıyken mutluluğu insanlara çok görüyoruz. Onlarda mutsuz olsun diye yüreklerinde yara açmak için elimizden geleni yapıyoruz. Oysa yüreğimizdeki yarayla olgunlaşabilsek, bize öğrettiklerinden ders çıkarabilsek.

Bilmediğimiz öyle çok şey var ki şu yaşamda. Örneğin her insanın yüreğinde canlarını acıtan bir yaranın olduğunu. O yaranın zehrinin insanların yaşamlarını zehirlediğini. Zamanla irin toplayan o yaranın insanları, insanlıktan çıkardığını. İnsanlıktan çıkan insanların tekrar insan olabilmesinin yeni acılar demek olduğunu.

Bir insan, yüreğindeki acıya rağmen kendisine sarılabilmeli. Kendisine sarılabilen bir insan, her zaman insan kalır. İnandığı tüm değerleri yitirmiş olsa da her şeye sil baştan başlayabilecek gücü kendisinde bulur. Gerçekleri kabul ederek yolunu çizecek cesareti vardır.

İnsanın sarılabileceği doğruları da olmalı şu yaşamda. Örneğin ahlak, kültür, fikir, dürüstlük, onur gibi. İnancını yitirmeden inandığı yolda yürüyebilen insanlar, yaşamı hak ederler. Zamanın kıymetini bildikçe sarabiliriz yüreğimizdeki yaraları. Kendimizi sevdikçe ve değer verdikçe sevilir ve değer görürüz.

Şu yaşamdaki en büyük günahımız kendimizi sevmemek ve değer vermemektir.    

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!